Mirjana Zgaga iz Zavoda za zaposlovanje Maribor poudarja težke razmere v Mariboru. Stopnja brezposelnosti je še posebej izstopala v začetku leta, ko je narasla celo do 19,7 odstotka. Aprila se je stanje začelo izboljševati, odstotek pa je bil najnižji oktobra, ko je brezposelnost padla na 17,4 odstotka, kar po njenem kaže na pozitiven trend. Za primerjavo: povprečna brezposelnost v Sloveniji je 12,6-odstotna.
"Prav v Mariboru je več kot polovica vseh na našem zavodu prijavljenih brezposelnih. K številki so zagotovo prispevali še nekateri odmevnejši stečaji, a vendarle kaže, da je bilo toliko zaposlitev, da številke niso presegle lanskih," trdi Zgaga.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Največ potreb je še vedno po varilcih, orodjarjih, voznikih tovornjakov, prodajalcih, natakarjih, električarjih in zidarjih, medtem ko je najmanj možnosti za zaposlitev v javnem sektorju.
»Prav v Mariboru je več kot polovica vseh na našem zavodu prijavljenih brezposelnih.« Mirjana Zgaga, ZRSZ
Da ni slika v regiji še bolj črna, pomaga sosednja Avstrija, kamor odhajajo večinoma dnevni migranti, pa tudi ljudje, ki so se tja odselili. Vendar Zgaga opozarja, da se trg dela na avstrijski strani vsaj delno zapira, saj se razmere tudi tam spreminjajo in ni več tako rožnato, kot je bilo v preteklosti.
Tudi zaradi takšnih razmer je že prejšnja vlada Alenke Bratušek mestu in regiji obljubila posebne oblike pomoči za spodbujanje podjetništva, a od več kot 60 obljubljenih milijonov evrov, jih je doslej v vzhodni del Slovenije prišlo bolj malo.