Na pogovorih na zunanjem ministrstvu sta sogovornika največ pozornosti namenila dvostranskemu sodelovanju, ki ga želita državi okrepiti. Pri tem sta izpostavila sodelovanje v gospodarstvu, pri regionalnih in svetovnih varnostnih vprašanjih ter sodelovanje med EU in ZDA.
Osrednji del pogovorov je bil namenjen področju energetske diplomacije, vključno z aktualnim dogajanjem in izidom Energetskega sveta EU-ZDA, ki je v sredo potekal v Bruslju in potrdil partnerski odnos med EU in ZDA na področju energetike.
Slovenski in ameriški sogovorniki so izmenjali poglede o aktualnih energetskih izzivih, zlasti o energetski varnosti ob ukrajinski krizi. Strinjali so se, da energetike ne bi smeli uporabljati kot orodje zunanje politike.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Ameriška stran se je seznanila z dejavnostmi Slovenije za krepitev energetskih povezav s sosednjimi državami v regiji in podprla vse aktivnosti, ki spodbujajo diverzifikacijo, virov, poti in dobaviteljev, ki je še posebej pomembna za vzhodnoevropske države.
Slovenija je poudarila, da je zanjo energetska varnost tesno povezana s prehodom v nizkoogljično družbo in vzpostavitvijo popolnoma integriranega energetskega trga EU. Slovenija podpira vzpostavitev energetske unije z ambiciozno podnebno politiko. Slovenija in ZDA sta potrdili pomen vodilnih vlog EU in ZDA v globalnih podnebnih pogajanjih in pri sklepanju novega svetovnega podnebnega sporazuma.
Na področju dvostranskega sodelovanja sta predstavnika obeh držav potrdila odlično sodelovanje na področju civilne uporabe jedrske energije in izmenjala mnenja o možnostih nadaljnje krepitve sodelovanja na drugih področjih energetike. Glede slednjih je Slovenija poudarila interes slovenskega gospodarstva za okrepljeno sodelovanje na področju obnovljivih virov energije, so še sporočili z MZZ.