Slovenija

Smerkoljevi se obeta zadostna podpora za ministrski položaj

STA/J.P.
19. 11. 2014, 11.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Alenki Smerkolj se obeta zadostna podpora poslancev za položaj ministrice brez resorja, pristojne za razvoj, strateške projekte in kohezijo. Po predstavitvi stališč poslanskih skupin in razprave je jasno, da ima podporo koalicije, prav tako njenemu imenovanju ne bodo nasprotovali v NSi, v ZaAB se bodo glasovanja vzdržali, proti pa bodo v SDS in ZL.

STA

Smerkoljeva, ki bo na položaju nasledila novo evropsko komisarko za promet Violeto Bulc, je v petkovi predstavitvi pred matičnim odborom poudarila, da si bo prizadevala za učinkovito koordinacijo razvojnih politik, maksimalno črpanje evropskih sredstev in pripravo strateških dokumentov v finančni perspektivi 2014-2020. Na njeno vizijo je danes spomnil tudi premier Miro Cerar, ki je prepričan, da bo kot ministrica zaupane naloge opravljala strokovno, uspešno, odgovorno, zavzeto in pošteno.

Da ima Smerkoljeva, zdaj državna sekretarka v službi za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, znanje, motivacijo, voljo in željo, da postavi resor na noge, so prepričani v poslanski skupini SMC. Kot je poudaril Marko Ferluga, ji zaupajo, da bo s svojo strokovnostjo in pozitivnim pristopom zmogla vsa bremena, s katerimi se bo soočila.

Poslanke in poslanci bodo o Smerkoljevi glasovali danes.

Vanjo zaupajo tudi v poslanski skupini DeSUS. Kot je dejal Fran Jurša, jih veseli, da dobro pozna področje, ki ga bo vodila, in menijo, da je optimalna izbira. V poslanski skupini se strinjajo z njeno vizijo, da mora služba za razvoj in kohezijsko politiko prispevati k uravnoteženemu, progresivnemu in trajnostnemu razvoju Slovenije. Od nove ministrice pričakujejo tudi proaktivno držo pri črpanju evropskih sredstev na področju sociale, predvsem sredstev, namenjenih medgeneracijskemu sodelovanju ter sredstev za generacijo 50+, ki poleg mladih velja za eno najbolj ranljivih skupin.

Podporo Smerkoljevi so napovedali tudi v SD, kjer ocenjujejo, da je bila njena predstavitev na odboru dobra, kandidatka pa da ima potrebne izkušnje, znanje in voljo, da bo njeno delo pripomoglo k odločilnemu koraku naprej. Poslanka Andreja Katič je medtem opozorila, da bo treba pri črpanju sredstev iz nove finančne perspektive, v okviru katere bo Sloveniji na voljo 3,2 milijarde evrov, paziti, da se ne bomo ujeli v vrtičkanje. Kot je poudarila, bo za napredek pri črpanju treba zgraditi močno verigo, ki bo presegla delitev po resorjih in tudi zato bo treba čim prej zapolniti položaj gospodarskega ministra.

Da bo ključna naloga nove ministrice maksimalen izplen evropskih sredstev, je poudaril Matej Tonin (NSi) in spomnil na po njegovem pasivno vlogo prejšnje vlade na tem področju, ki je pustila posledice vsaj za 34 občin in njihovih 11 okoljskih projektov. Smerkoljeva po njegovih besedah sicer ni odgovorna za postopanje prejšnje vlade, bo pa njena naloga zelo zahtevna. Tonin je predstavitev Smerkoljeve na odboru označil kot dobro, ob potrjenem partnerskem sporazumu in sprejetem operativnem programu pa upa, da bo črpanje EU sredstev v prihodnje boljše.

V ZaAB so poudarili, da je pred nami nepopisan list, saj se nova finančna perspektiva šele začenja. Pogoji za uspešen začetek so s partnerskim sporazumom in operativnim programom vzpostavljeni, prvi koraki nove ministrice pa bodo ključni za uspešno črpanje. Mirjam Bon Klanjšček je izrazila upanje, da se je Smerkoljeva iz preteklih napak na tem področju česa naučila, v zvezi s perspektivno 2007-2013 pa ji je svetovala, da naredi vse v njeni moči, da župani občin, katerim so bila dodeljena kohezijska sredstva in za katere je jasno, da jih ne bodo mogle počrpati, od projektov odstopijo. Glasovanja o Smerkoljevi se bodo v ZaAB sicer vzdržali, a ji napovedujejo vso podporo pri reševanju zahtevnih nalog, ki so pred njo.

Smerkoljeva medtem s svojo predstavitvijo ni prepričala poslancev SDS, kjer zaradi načina sprejemanja operativnega programa za črpanje evropskih sredstev njeno delovanje kot državne sekretarke ocenjujejo za neprimerno. Kot je pojasnila Suzana Lep Šimenko, bi bila namreč nujna priprava dveh ločenih operativnih programov, saj razvitost vzhodne regije zaostaja za razvitostjo zahodne, Slovenija pa je v preteklosti na račun vzhodne regije dobila okoli pol milijarde več sredstev. Lep Šimenkova je bila kritična tudi do spreminjanja operativnega programa na vladi. Različica, ki jo je vlada poslala v Bruselj, je bila po njenih besedah drugačna od tiste, ki je bila potrjena na svetu regij.

Imenovanju Smerkoljeve bodo prav tako nasprotovali v ZL. V tej poslanski skupini po besedah Violete Tomič menijo, da je za dejanski razvoj v korist ljudi potrebna radikalna sprememba trenutne strategije vlade, ki je strategija razprodaje in varčevalnih ukrepov in ki da jo podpira tudi kandidatka za ministrico. V ZL, tako Tomičeva, poti v tretjo recesijo ne podpirajo, zato kandidatke ne bodo podprli.


Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste