Šestnajstega decembra bo minilo 70 let, odkar je na parceli Sedejevih na Jeličnem Vrhu strmoglavil ameriški bombnik Liberator B-24.
Osvoboditelj, kot se poslovenjeno glasi ime letala, je bil znan tudi kot Ptič iz San Diega. Štirimotorni težki bombnik so uporabljala skoraj vsa zavezniška vojna letalstva v 2. svetovni vojni, tako na tihomorskem kot na evropskem bojišču. Gre za tip letala, ki so ga izdelali v največjem številu – kar 18.482.
Usodni bombnik, ki je imel na repu številko 42-51922, je bil izdelan v Fordovi tovarni Wilow Run v bližini Detroita. To je bila največja tovarna na svetu med drugo svetovno vojno. Ko je delala s polno paro, je tekoči trak vsakih 56 minut zapustil nov liberator. Od maja 1942 do junija 1945 je bilo v tovarni izdelanih 8685 B-24, kar je skoraj polovica vseh izdelanih letal B-24.
Osem članov posadke so po padcu zajeli domobranci.
Bombnik 42-51922 je bil pred nesrečo namenjen proti današnjemu mestu Most na Češkem, ki so ga zavezniki redno bombardirali, da bi nacističnemu režimu zaprli vse naftne vire. Formacijo bombnikov je usodnega dne vodil major Rider, ko je bilo eno od letal zadeto, za nameček pa je po nesrečnem naključju ostalo še brez goriva ter strmoglavilo. »Osem članov posadke, ki so izskočili prvi, so dokaj hitro zbrali domobranci iz Rovt,« na spletni strani opensoaring.com piše Igor Tratnik in pojasnjuje, da so talci še isti dan padli v roke Nemcev. Kljub vsemu pa je osmerica uspela preživeti vojno.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
V spomin na ta dogodek in seveda na člane nesrečne posadke so v organizaciji Aerokluba Srebrna krila Idrija v Dolah odkrili spominsko ploščo, na slovesnosti sta spregovorila predstavnik idrijske občine in ameriški vojaški ataše, sodelovali pa so tudi predstavniki Slovenske vojske.
Organizatorji so obiskovalce po koncu slovesnosti pogostili še s pravim vojaškim golažem.