Slovenija

V Sloveniji v zadnjih letih pod prag revščine zdrsnilo 7000 otrok

STA/J.P.
28. 10. 2014, 10.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

V Sloveniji se je stopnja tveganja revščine otrok od 2008 do 2012 povečala za 15 odstotkov, kar pomeni, da je v tem obdobju pod prag revščine zdrsnilo dodatnih 7000 otrok, kaže Unicefovo poročilo z naslovom Otroci recesije: Vpliv gospodarske krize na blaginjo otrok v razvitih državah. V Sloveniji se je poglobila tudi revščina otrok.

Poročilo, ki so ga predstavili danes, je pripravil Unicefov raziskovalni center Innocenti. Poročilo razvršča 41 držav OECD in EU glede na spremembe v revščini otrok od leta 2008 do vključno 2012. Obenem preučuje tudi spremembo deleža mladih, starih med 15 in 24 let, ki se ne izobražujejo, niso zaposleni ali vključeni v poklicno usposabljanje.

Številne razvite države so v času recesije na področju prihodka gospodinjstva močno nazadovale. Za Slovenijo se ocenjuje, da je za otroke izgubila štiri leta prihodkovnega napredka.

V 23 od 41 držav se je revščina otrok od leta 2008 povečala. Slovenija se je uvrstila na 26. mesto na lestvici sprememb v revščini otrok. V tem obdobju je v državi pod prag revščine zdrsnilo dodatnih 7000 otrok. To je primerljivo s 318 dodatnih razredov osnovnošolskih otrok. Spodbuden je podatek, da se je v enakem obdobju revščina starejših znižala za 1,8 odstotne točke, kar kaže na učinkovito oblikovane ukrepe za to skupino, navajajo v Unicefu.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Recesija je izjemno močno prizadela mlade med 15. in 24. letom starosti, ki se ne izobražujejo, niso zaposleni in niso vključeni v poklicna usposabljanja. V mnogih državah je njihov delež močno narasel. Slovenija se uvršča na 30. mesto. V Sloveniji se je od leta 2008 zelo povečala tudi brezposelnost mladih za 11 odstotnih točk, in sicer na 21,6 odstotkov populacije, kar je po mnenju Unicefa zelo zaskrbljujoče.

Unicefovo poročilo vključuje tudi podatke Gallupove svetovne ankete o posameznikovi oceni lastnega ekonomskega položaja od začetka krize in zadovoljstva z življenjem. Slovenija se od 41 držav uvršča na 32. mesto. Od štirih kazalnikov se Slovenija najbolje uvršča glede zadovoljstva z življenjem, in sicer na 12. mesto. Najslabše pa se uvršča pri možnostih za učenje in razvoj otrok, in sicer na 39. mesto. Vsi kazalniki, razen zadovoljstva z življenjem, so se poslabšali med letoma 2007 in 2013.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost