Slovenija

Inšpekcijski nadzor v Lafarge Cementu ugotovil rabo petrolkoksa

STA
8. 10. 2014, 11.07
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Torkov inšpekcijski nadzor v Lafarge Cementu je ugotovil, da cementarna kot energent pri obratovanju uporablja petrolkoks. Glede na ugotovitve in sodbo upravnega sodišča, ki je konec avgusta razveljavilo okoljevarstveno dovoljenje Lafargu in tako odpravilo uporabo petrolkoksa, mora inšpekcija zdaj ukrepati, so sporočili iz Eko kroga.

Lafarge
V trboveljski cementarni pa so pojasnili, da družba na podlagi sodbe upravnega sodišča, ki je bila izdana 21. avgusta letos, ostaja v postopku pridobivanja okoljevarstvenega dovoljenja.

"Upravno sodišče je razveljavilo okoljevarstveno dovoljenje 20. januarja letos in vrnilo zadevo na Agencijo RS za okolje v ponovni postopek. Do današnjega dne ni bilo pravnomočno odločeno o zadevi, zato cementarna nadaljuje z obratovanjem", navajajo v Lafargu.

Dodali so še, da po zakonodaji obstoječe naprave, za katere je bila v zakonskem roku vložena vloga za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja, nadaljujejo z obratovanjem, dokler ni o tej vlogi za izdajo omenjenega dovoljenja pravnomočno odločeno.

Focus, Pravno-informacijski center in Uroš Macerl iz Eko kroga so maja letos na upravno sodišče vložili tožbo, s katero so izpodbijali okoljevarstveno dovoljenje trboveljske cementarne. Upravno sodišče je konec avgusta dovoljenje razveljavilo.

Po januarskem okoljevarstvenem dovoljenju je namreč okoljska agencija cementarni dovolila uporabo petrolkoksa, ob večji zmogljivosti, z odpustki pri omejitvah emisij in ob zelo ohlapni kontroli (za nekatera onesnažila meritve samo enkrat na tri leta).

Tožniki pa niso nasprotovali izdaji okoljevarstvenega dovoljenja Lafargu oziroma so nasprotovali izdaji v takšnem obsegu, kot je opredeljen v izdanem dovoljenju.

V sprejetem okoljevarstvenem dovoljenju za Lafarge Cement po navedbah Eko kroga ni bilo upoštevano 82 hektarjev pridobivalnega prostora cementarniškega kamnoloma med Trbovljami in Hrastnikom, niti ni upoštevano mnenje zdravstvenega delavca.

V Eko krogu so ugotovili tudi številne napake v dokumentaciji, ki je bila podlaga za izdajo omenjenega dovoljenja.

Po oceni Eko kroga izdano dovoljenje ne upošteva vseh priporočil mednarodno sprejetih najboljših dostopnih tehnologij za cementno industrijo. Te med drugim v izpustih zahtevajo določene nizke koncentracije amoniaka in nekaterih škodljivih onesnažil, ter izogibanje surovini, ki vsebuje visoko vsebnost nevarnih organskih strupov.