Bratuškova ni umaknila kandidature, pravi tiskovna predstavnica prihodnjega predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja, Natasha Bertaud.
"Nisem odstopila, čeprav priznam, da vsega tega ni več lahko prenašati. Današnje govorice o mojem odstopu so izmišljotina in le nadaljevanje pritiska, ki se nad mojo kandidaturo izvaja že več kot mesec dni, posebej intenziven pa je v zadnjih dnevih. Žal so gonilna sila teh pritiskov moji sonarodnjaki in sonarodnjakinje, ki upajo, da bodo po mojem padcu sami prišli do kandidature. Moj nastop je bil res usmerjen v načelne odgovore. To je bila zavestna odločitev po mnogih posvetovanjih, tudi znotraj bruseljskih krogov. Če bi dajala bolj konkretne odgovore, pa bi me verjetno kritizirali zaradi njih. Šli so tako daleč, da so kritizirali moje petje pesmi italijanskega delavskega gibanja napisane leta 1908, kar naj bi dokazovalo mojo naklonjenost komunizmu. Mojo "protievropskost" pa s tem, da sem naredila vse kar je v moji moči, da v Slovenijo ni prišla trojka. Tako nizko smo padli. Recept za mojo diskreditacijo je bil spisan v Sloveniji, kar je od vsega skupaj najbolj grenko spoznanje. Pa to zdaj ni preusmerjanje pozornosti ali zanikanje lastne odgovornosti, to je zgolj kruto dejstvo," je na Facebooku zapisala Bratuškova. Alenka Bratušek je komisarska kandidatka, o drugih scenarijih ne bomo ugibali, dokler ne bodo v Evropskem parlamentu podali ocene, je poudarila Junckerjeva tiskovna predstavnica Natasha Bertaud. Na potezi je parlament, normalno je, da je nekaj drame, to je demokracija, a Juncker je zelo potrpežljiv in posluša parlament, je še povedala.
Na Tweeterju se je oglasila tudi Eva Irgl - Juncker naj bi tako Bratuškovi naročil, naj se nominira, zaradi česar naj bi se čutil dolžnega, da jo brani do konca. Možni scenariji
In kaj se zgodi, če Bratuškovo ne potrdijo? Ena od možnosti je, da bi ob zamenjavi Bratuškove s Tanjo Fajon Slovenija izgubila podpredsedniški položaj za energetsko unijo.
Fajonova bi zaradi pomanjkanja izkušenj postala komisarka za promet. Trenutni kandidat za ta položaj, Slovak Maroš Šefčovič bi postal podpredsednik za energetsko unijo.
Dave Keating iz bruseljskega časnika European Voice je že v torek ob sklicevanju na vire zapisal, da bosta odbora Evropskega parlamenta za energijo in okolje danes zavrnila kandidaturo Bratuškove. Bruseljski spletni bilten EUobserver danes dodaja, da bo Bratuškova edina v predlagani komisarski ekipi, ki jo bo parlament zavrnil, britanski Financial Times pa ocenjuje, da je izmed vseh kandidatov s težavami prav ona najbolj ranljiva. "Že kličejo duhovnika," je za časnik dejal vir v Bruslju.
Po drugem scenariju European Voicea, ki ga kot možnega omenjata tudi nemški Frankfurter Allgemeine Zeitung in FT, bi Fajonova prevzela resor za izobraževanje, kulturo, mlade in državljanstvo. Zanj je sicer kandidiral Madžar Tibor Navracsics, a je pristojni odbor zanj zahteval zamenjavo resorja. Prevzel naj bi Šefčovičev resor za promet.
Keating poleg tega poda še tretji možen razplet, po katerem bi Bratuškovo zamenjal dosedanji komisar iz Slovenije Janez Potočnik. Ohranil bi položaj podpredsednika komisije za energetsko unijo. Navracsicsu bi medtem iz resorja vzeli le področje državljanskih pravic in jih dali Grku Dimitrisu Avramopulosu, kandidatu za migracije in notranje zadeve. Ta možnost naj bi bila po pisanju European Voicea najmanj verjetna. Potočnik naj bi bil sicer edina možna oseba iz Slovenije z zadostnim vplivom za podpredsedniški položaj, a to naj ne bi bilo po volji energetskim podjetjem in industriji.
V vsakem primeru bodo potrebna nova zaslišanja pred odbori Evropskega parlamenta. Glede na vire v parlamentu, na katere se sklicuje Keating, je cilj ohraniti glasovanje parlamenta o komisarski ekipi 22. oktobra ter nova zaslišanja izvesti že naslednji teden.