Slovenija

Čeferin v roku poslal pripombe na osnutek ugotovitev KPK

STA/G.G.
8. 10. 2014, 09.13
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Zastopnik Alenke Bratušek Aleksander Čeferin je pojasnil, da je v torek popoldan Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) poslal pripombe na osnutek ugotovitev glede izbire slovenskih kandidatov za evropskega komisarja. Osnutka ugotovitev KPK in tudi pripomb, ki jih je poslal, pa Čeferin še ni želel komentirati.

Arsen Perić
Čeferin je prejšnji teden predlagal izločitev celotnega senata KPK iz preiskave, saj naj bi s kritičnimi izjavami o Bratuškovi pokazali pristranskost. Kot je danes pojasnil, odgovora KPK še ni prejel. Predsednik KPK Boris Štefanec pa je že dejal, da bi se sam izločil, če bi imel občutek, da je pristranski.

KPK je nekdanji premierki in kandidatki za podpredsednico Evropske komisije Bratuškovi osnutek ugotovitev posredovala 9. septembra. Ker Bratuškova ni dvignila pošiljke v zakonskem roku, pa so 27. septembra opravili izročitev v poštni nabiralnik. Rok sedmih delovnih dni, ko se Bratuškova lahko izjasni o navedbah, se je iztekel v torek.

Po Čeferinovih navedbah KPK prošnji za podaljšanje roka za še sedem delovnih dni "pričakovano" ni ugodila. Tako bo senat KPK predvidoma v prihodnjih dneh sprejel končni dokument in z njim seznanil javnost.

Kandidatko za evropsko komisarko, konkretneje za podpredsednico za energetsko unijo, sta sicer v ponedeljek zaslišala pristojna odbora Evropskega parlamenta. Prvi odzivi evropskih poslancev so zelo kritični, češ da so bili odgovori preveč splošni. Odločitev o oceni njenega nastopa pa naj bi bila znana danes pozno popoldne. Na odločitev Bruslja čaka tudi slovenska vlada.

Bratuškova je odgovarjala tudi na vprašanja glede postopka pred KPK. Med drugim je poudarila, da spoštuje zakone. Prav tako je po njenih besedah daleč od tega, da bi imel postopek imenovanja kandidata za komisarja kakršnekoli znake korupcije, kar da je ugotovila tudi KPK.

KPK je v odzivu poudaril, da so te izjave Bratuškove prehitre in netočne, saj postopek še ni zaključen. V omenjeni zadevi KPK poleg suma nasprotja interesov preiskuje tudi sum korupcije in sum ravnanja v nasprotju s pričakovano integriteto, so še dodali.