"Volonterska pripravništva so oblika izkoriščanja in ne smemo dopustiti, da se nam močno znižani standardi dela vsilijo brez boja," so zapisali v sindikatu Mladi plus.
Kot opozarjajo, je pristajanja na opravljanje neplačanega pripravništva vse več. Pri tem kot enega zadnjih primerov omenjajo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, ki je razpisalo 247 neplačanih pripravniških mest v javnih šolah in vrtcih. Neplačana pripravništva pa so med drugim po navajanju sindikata tudi v pravosodju, zdravstvu, državni upravi in upravi lokalnih skupnosti.
Med vsemi prostimi delovnimi mesti, avgusta objavljenimi na Zavodu RS za zaposlovanje, je bilo 81,1 odstotka za določen čas, 18,1 odstotka pa za krajši delovni čas, so zapisali v sindikatu Mladi plus.
Mladi, ki se jim želijo pridružiti, jim lahko na elektronski naslov info@mladiplus.si pošljejo informacije o tem, kje se izvajajo neplačana pripravništva. Prejete informacije bodo v sindikatu preverili in objavili na posebej pripravljenem seznamu delodajalcev, pri katerih poteka neplačano delo v obliki volonterskih pripravništev.