V 11 mestnih občinah se za županski stolček bori 92, v preostalih občinah pa skupaj 611 kandidatov. Za mestne oziroma občinske svetnike pa se bo v boj za glasove podalo 23.328 oseb. Županovanje je v Sloveniji več kot očitno domena moških, saj na glasove volivcev računa le dobrih 13 odstotkov oziroma 94 žensk, kar je sicer nekoliko več kot v prejšnjih letih, ko je na primer leta 2006 kandidiralo 9,3 odstotka žensk, pred štirimi leti pa je bil delež kandidatk z nekaj več kot osmimi odstotki še nižji. Je bilo pa skupno število kandidatov za župana krepko višje leta 2010. Takrat se je na seznamu kandidatov znašlo 926 imen, od tega 77 v mestnih občinah.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Najstarejša kandidatka za županjo na letošnjih lokalnih volitvah je Tatjana Voj, ki se za županski stolček poteguje v Piranu. Vojeva iz Zavezništva za Piran je bila rojena dobrega pol leta po začetku druge svetovne vojne in je marca letos praznovala 74 let. Na drugi strani ima najmlajši kandidat, Denis Lesjak (SDS), ki upa, da bo postal župan Šentruperta, le 22 let.
Od 212 občin v Sloveniji jih ima več kot polovica manj kot pet tisoč prebivalcev, štiri pa več kot 50 tisoč.
Stroški lokalnih volitev naj bi presegali pet milijonov evrov. Ob tem na ministrstvu za notranje zadeve pojasnjujejo, da se lokalne volitve financirajo izključno iz sredstev lokalnih skupnosti: »Višina omenjenih sredstev v okviru posamezne občine je odvisna od števila volitev v svete krajevnih skupnosti, mestnih četrti in vaških skupnosti.«