Tudi realno je bila povprečna mesečna plača za julij višja od plače za prejšnji mesec, in sicer neto za 1,8 odstotka, bruto pa za dva odstotka.
V prvih sedmih mesecih je bila povprečna mesečna neto plača v Sloveniji nominalno in realno višja kot v istem obdobju leta 2013, nominalno za 0,8 odstotka, realno pa za 0,3 odstotka.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Nominalno se je povprečna mesečna neto plača v obdobju od januarja do julija zvišala v vseh statističnih regijah, razen v zasavski (tam se je znižala za 0,2 odstotka). Najbolj se je zvišala v pomurski statistični regiji in v regiji jugovzhodna Slovenija (v obeh za 1,7 odstotka).
Povprečna mesečna neto plača za julij se je glede na prejšnji mesec v zasebnem sektorju zvišala za 1,5 odstotka, v javnem sektorju pa znižala za 0,3 odstotka. Na znižanje povprečne mesečne neto plače v javnem sektorju je v veliki meri vplivalo znižanje povprečne mesečne neto plače v sektorju država. Ta je bila za 1,3 odstotka nižja od povprečne mesečne neto plače za junij.
Povprečna mesečna neto plača za julij je bila najvišja v dejavnosti oskrba z električno energijo, plinom in paro, znašala je 1444,74 evra. Sledile so povprečne mesečne neto plače v finančnih in zavarovalniških dejavnostih (1377,68 evra) in rudarstvu (1355,37 evra).
Najnižjo povprečno mesečno neto plačo so julija prejeli zaposleni v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (709,25 evra). Sicer se je povprečna mesečna neto plača z vidika dejavnosti v primerjavi s prejšnjim mesecem julija najbolj zvišala v dejavnosti kmetijstvo, lov, gozdarstvo in ribištvo (za 4,2 odstotka).