Slovenija

Ali bo njemu uspelo vzpostaviti zdravo podjetniško klimo?

STA/M.J.
15. 9. 2014, 11.37
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Kandidat za gospodarskega ministra Jožef Petrovič je v današnjem zaslišanju na matičnem odboru v DZ za prednostno nalogo označil oblikovanje zdravega poslovnega okolja. "To nalogo sem sprejel, ker želim ugotoviti, ali se da voz premakniti naprej," je dejal.

Mediaspeed

Med ukrepi, ki jih je treba v državi po njegovem sprejeti, je naštel ukrepe za sistemsko razdolževanje, spodbujanje izvoza, zajezitev sive ekonomije, premik v krepitvi socialnega partnerstva vseh deležnikov, znižanje obremenitve dela, zmanjševanje okolju škodljivih subvencij, povečanje nadzora nad subvencijami ter nad Slovenskim državnim holdingom in slabo banko ter pri njiju razmisliti o uvedbi individualne odgovornosti.

Pri razdolževanju podjetij je postavil v ospredje skrajšanje insolvenčnih sodnih postopkov, spodbujanje kreativnih pristopov pri razdolževanju podjetij, usmerjanje podjetij v njihove osnovne dejavnosti, iskanje zakonske podpore za konverzijo terjatev bank ali slabe banke v kapital podjetja ali najti druge premostitvene rešitve. Bolj bi morali izkoristiti možnost mediacije, pod drobnogled vzeti vodstva podjetij za prestrukturiranje ter njihovih revizijskih hiš.

Za večji izvoz je treba najprej rešiti finančni vidik posameznih podjetij, potem pa jim pri vstopu ali krepitvi položaja na tujih trgih pomagati - ali pri zavarovanjih ali pri obrestnih merah, je razmišljal bodoči minister. Po njegovem bi morali narediti en center za ljudi, ki želijo vlagati v Slovenijo. Na enem mestu bi morali združiti tudi vse informacije za podjetja, okrepiti točko VEM (vse na enem mestu). Treba bi bilo zagotoviti, da bi bili vsi razpisi na enem mestu in podprti z aplikacijo, da bi šlo hitreje in enostavneje.

Okrepiti bi morali zavest za izboljšanje plačilne discipline, tudi države, je menil kandidat. Sicer pa mu je glede izboljševanja področja sive ekonomije žal, da "smo v preteklosti pomešali sosedsko pomoč in sivo ekonomijo". "Če bi bili ti ukrepi že sprejeti, bi bilo več zaposlenih, več pobranih davkov," je zatrdil in spomnil na "uspešno zgodbo v sosednji Hrvaški".

Na področju malega gospodarstva je ocenil, da bi morali nazaj v sistem vpeljati mojstrstvo, vajeništvo. "Sprejeti bi morali ukrepe za deregulacijo poklica in opravljanje dejavnosti," je poudaril ter se pri iskanju sredstev za izpeljavo vseh ukrepov zavzel za bolj učinkovito izvajanje zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora.

Petrovič želi v državi izboljšati pogoje za dostop do virov financiranja in pogoje za reprograme posojil za gospodarstvo. Doslej ni bil v politiki in ima 30-letne izkušnje iz gospodarstva, zato, kot je dejal, iz lastnih izkušenj ve, kaj se tam dogaja in kaj so tam osrednje težave. Zavzel se je za ohranitve zdravih jeder podjetij, vsaj tistih, ki si to zaslužijo. "Narediti vzdržen amortizacijski načrt in ohraniti delovna mesta, ki so res potrebna," je predlagal.

"Svoje izkušnje bi rad unovčil in jih implementiral pri reševanju težav. Vsak dan posebej vem, kako se gospodarstvo bori za svoj posel in iz tega vidika lahko rečem, da želim biti minister gospodarstva. Naredil bom vse, kar je v moji moči in v pristojnosti ministrstva, da bom zagovarjal gospodarstvo. Mogoče kdaj tudi v konfliktu ostalih ministrstev. A tisto, kar je v moji pristojnosti, bom branil z vsem svojim znanjem in pogumom, ker je treba včasih reči kaj na glas, da te slišijo," je napovedal.

Dotaknil se je davčne politike in zakonov. Kot pravnik je priznal, da je ta tako zahtevna in obsežna, da je sploh ni znal brati. "Znamo narediti bolj jasen in transparenten davčni okvir?" se je vprašal. Tudi sicer je gospodarstvo po njegovem mnenju preveč obremenjeno z birokracijo, administracijo, visoko obdavčitvijo dela, preslabo konkurenčnostjo, pada kakovost vodenja podjetij, premalo je izmenjav prakse, šibka je povezava znanosti z gospodarstvom.

Kot problematično je izpostavil to, da banke nimajo dovolj posluha za potrebe podjetij. Poslovanje v državi je po njegovem preveč regulirano, srečujemo se s težavo zaščite upnikov, s plačilno nedisciplino. Ravno zato, je izpostavil, je pripravljen prevzeti to funkcijo. "Rad bi na svoji koži občutil, ali se da prisluhniti in v sodelovanju z ostalimi ministrstvi premakniti ta voz naprej," je orisal.

Slovenija ima po njegovem prepričanju svoje prednosti, ki jih "moramo vključiti v program strateškega preboja". Med njimi je naštel naravne vire (les, voda, rodovitnost tal), dobro formalno izobrazbo, odlične poslovne odnose , zlasti nosilcev gospodarskega razvoja in izvoza z različnimi multinacionalkami. "Tega se moramo lotiti s sistemskimi ukrepi in s koordinacijo vseh ministrstev, ker brez denarja ni zgodbe," je dejal.