V zakonsko določenem roku te obveznosti nista izpolnila mandatar in predsednik SMC Miro Cerar ter poslanec iste stranke Ivan Prelog, so sporočili iz komisije.
Tako Cerar kot Prelog sta namreč s 1. avgustom nastopila funkcijo poslanca, zakon o integriteti in preprečevanju korupcije pa predvideva, da imajo funkcionarji mesec dni časa, da protikorupcijski komisiji prijavijo svoje premoženje. Oba funkcionarja bo komisija zdaj pozvala k predložitvi podatkov o premoženjskem stanju, čeprav je za vse novoizvoljene funkcionarje novega sklica DZ že po volitvah pripravila paket informacij, s katerimi jih je opomnila na njihove obveznosti.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Cerarjeva plača je bila v skladu s kolektivno pogodbo za rednega profesorja na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani približno 2100 evrov neto na mesec. Prihodki iz naslova opravljanja svetovalne dejavnosti so v obdobju med leti 2004 in 2008 znašali 163.496 evrov neto. Od 2009 do 2013 pa je s tem zaslužil 153.824 evrov neto.
Cerar in Prelog obžalujeta, da komisiji nista v zakonskem roku predložila uradnega obrazca o premoženjskem stanju, so sporočili iz SMC. Ob tem napovedujejo, da bosta to storila najpozneje do četrtka.
V stranki so sicer zapisali še, da so vsi podatki o Cerarjevem premoženju že od 7. julija javno dostopni na spletni strani SMC in bodo takšni posredovani tudi protikorupcijski komisiji.
Iz spletne strani je razvidno, da je Cerar lastnik hiše v Murglah v vrednosti 290.000 evrov, garaže v vrednosti 11.000 evrov ter avtomobila WW touareg letnik 2008. Prihrankov ima 71.000 evrov, kreditov pa nima. Ni lastnik ali solastnik deležev v podjetjih in ni lastnik vrednostnih papirjev.
Komisiji so do začetka septembra prav tako morali o premoženjskem stanju poročati tudi poslanci prejšnjega sklica državnega zbora, ki jim je z nastopom novega sklica mandat prenehal.
Poslancem, ki so bili v parlament znova izvoljeni, ob nastopu novega mandata ni treba znova poročati o svojem premoženjskem stanju, dolžni so poročati le o morebitnih spremembah. Te spremembe morajo sporočiti do 31. januarja 2015.
Vsi podatki o premoženjskem stanju poslancev sicer ne bodo javno dostopni, pač pa le tisti, ki se nanašajo na dohodke in premoženje, pridobljeno v času opravljanja funkcije. Ti podatki bodo javno objavljeni šele dve leti po prenehanju opravljanja funkcije.
Poslanec ne sme nastopati kot predstavnik poslovnega subjekta, ki bi imel poslovne stike z DZ. Zato so morali poslanci sporočiti tudi vse pomembne podatke o subjektih, s katerimi so poslovno povezani sami ali njihovi družinski člani. Ta prepoved velja še dve leti po zaključku mandata.
V času opravljanja funkcije pa bodo morali poslanci poročati tudi o vseh lobističnih stikih in prijaviti vsa prepovedana ravnanja lobistov. Prav tako bodo morali poslanci državni zbor obveščati o prejetih darilih.