Slovenija

V Krškem vre: peticijo podpisal že skoraj vsak tretji Krčan

A. K./Dolenjski list
4. 9. 2014, 18.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Krčani so na začetku preteklega tedna začeli zbirati podpise proti ukinitvi tukajšnje urgence v zdajšnji obliki. Do danes so jih zbrali že več kot 7600.

A.K./Dolenjski list

Prvi teden zbiranja podpisov v podporo zahtevi, da vlada za čas obratovanja in razgradnje nuklearke v Krškem s sporazumom zagotovi obstoječo organizacijo in financiranje nujne medicinske pomoči v Zdravstvenem domu Krško, je svoj podpis prispeval skoraj vsak tretji občan Krškega.

Kot poudarja direktor krškega zdravstvenega doma Damijan Blatnik, vsakršno znižanje statusa enote nujne medicinske pomoči v ZD Krško pomeni občutno znižanje standarda nujne medicinske pomoči v občini, ki ga bodo občutili tudi njeni prebivalci.

Pacienti bodo v novih prostorih na enem mestu deležni internistične in kirurške prve pomoči. 

»Za zdaj nismo dobili še nobenih napotkov, kako naprej. Za nas do nadaljnjega velja organizacija kot doslej, se pravi, da delujemo kot enota C. To pomeni, da je zdravnik oziroma celotna ekipa v dnevnem času tudi rezervna in na voljo občanom ob potrebi po intervenciji,« na naše vprašanje, ali so zaradi skorajšnjega odprtja novega urgentnega centra v sosednjih Brežicah že dobili usmeritve ministrstva, kako naprej, odgovoril Blatnik.

Zbiranje podpisov bodo po elektronski poti v občini nadaljevali tudi ta teden. Na ta način po besedah krškega župana Mirana Stanka želijo pritisniti na tiste, ki oblikujejo novo mrežo nujne medicinske pomoči.

»Če bi peticijo podpisala tretjina prebivalstva občine, to je 8000 ljudi, bi bili izjemno zadovoljni,« je sredi preteklega tedna povedal Stanko.

Zbiranje podpisov bodo po elektronski poti v občini nadaljevali tudi ta teden. 

Cilj so torej Krčani že skoraj izpolnili, ko bodo imeli na ministrstvu oziroma na vladi sogovornika, pa nameravajo zbrane podpise tudi predati pristojnim. Zadnjič so se sicer na to temo na ministrstvu sestali junija, od takrat pa nič več.

Prvi urgentni center v državi, vreden slabe tri milijone evrov, bo v Brežicah po napovedih začel delovati naslednji mesec. Pacienti bodo v novih prostorih na enem mestu deležni internistične in kirurške prve pomoči. Čeprav je center tik pred odprtjem, pa še vedno ni jasno, v kakšni obliki bo izvajal nujno medicinsko pomoč.