Slovenija

Alenka Bratušek se je znašla na robu prepada

Črt Kaker
29. 8. 2014, 19.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Stranka Alenke Bratušek ZaAB je v precepu. Potem ko kljub dolgotrajnih pogajanjih pričakovano niso dobili povabila za vstop v koalicijo pod vodstvom Mira Cerarja, je dokončno zavrelo. Vidni člani so namreč že začeli zapuščati Alenkino barko. Takoj ko je ZaAB pristala v opoziciji, je namreč z mesta predsednika sveta odstopil Stojan Pelko in se vrnil na Kosovo.

Nobena skrivnosti ni, da je ZaAB, ki jo uradno vodi Alenka Bratušek, pravzaprav stranka Gregorja Golobiča, saj naj bi ta imel vse vzvode v stranki v svojih rokah. Golobič naj bi namreč računal, da se bo s pomočjo ZaAB prebil v vlado Mira Cerarja, kar pa mu ni uspelo. Cerar je hitro ugotovil, kdo stoji v ozadju, pika na i pa je bila Alenkina kandidatura za evropsko komisarsko. Kljub relativni programski sorodnosti obeh strank se je Cerar, tako kot smo že pred časom napovedali v časopisu Svet24, odločil, da ZaAB v koalicijo ne bo povabil; kot uradni razlog je navedel ravno sporno kandidaturo Bratuškove, neuradno pa se je, kot so nam zatrdili naši viri, s tem poskušal obvarovati pred lobiranjem posameznikov, še posebej pa Gregorja Golobiča.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Stojan Pelko je bil eden od glavnih pogajalcev ZaAB s Stranko Mira Cerarja.

Šok zaradi nepovabila v vladno koalicijo je bil, kot kaže, za nekatere prevelik. Kot poroča Požarport, je namreč ZaAB ostala brez enega najbolj vidnih članov, saj je odstopil predsednik sveta stranke Stojan Pelko. Tako naj bi se Pelko že vrnil na Kosovo, kjer opravlja funkcijo tiskovnega predstavnika Evropske misije na Kosovu, ki jo sicer vodi nekdanji zunanji minister Samuel Žbogar. Kot trdijo viri, se je Pelko odločil za umik iz Slovenije, saj je padel v vodo njegov načrt, da bi postal novi kulturni minister, sam pa naj ne bi bil pripravljen delovati v opoziciji. S tem, ko se je vrnil na Kosovo v Žbogarjev kabinet, je tega najverjetneje rešil neprijetnih vprašanj njegovih nadrejenih, kako je lahko Pelko tako aktiven na slovenskem političnem prizorišču. Z vprašanji o odstopu Stojana Pelka smo se obrnili tudi na stranko ZaAB, a do zaključka redakcije nismo prejeli nikakršnega odgovora, kar je verjetno posledica tega, da je včeraj potekala seja državnega zbora, na kateri so poslanci znova namenili največ časa Janezu Janši in njegovi kandidaturi za člana Komisije za nadzor nad varnostno-obveščevalnimi funkcijami.

Za komentar dogajanja smo povprašali stranko ZaAB, a odgovora žal nismo dobili.

Prav tako v stranki ostaja napeto okoli kandidature Alenke Bratušek za stolček v Evropski komisiji. Ta se ji, kot kaže, vse bolj izmika, njeno neimenovanje pa bi bil pomenilo nov osebni poraz. Včeraj se je namreč Miro Cerar le slišal z novim predsednikom Evropske komisije, Luksemburžanom Jean-Claudom Junckerjem. Cerar je v preteklosti že večkrat dejal, da si želi aktivne vloge pri izbiri novega komisarja iz Slovenije. A ker nima še polnih pooblastil, je včeraj Junckerja v zasebnem telefonskem pogovoru obvestil, da daje prednost kandidatoma koalicijskih strank, torej predsedniku Desusa Karlu Erjavcu in poslanki Socialnih demokratov v Evropskem parlamentu Tanji Fajon, so sporočili iz SMC. Alenka Bratušek je tako, kot kaže, dokončno odpadla, prav tako Karl Erjavec. Ker si Juncker prizadeva za čim večjo zastopanost žensk v novi sestavi Evropske komisije, obstaja po mnenju analitikov velika verjetnost, da bo nova članica Evropske komisije ravno poslanka Tanja Fajon. Odlično plačana služba se je očitno izmaknila tudi Romanu Jakiču in vodji kabineta odhajajoče premierke, ki sta si obetala odlično plačano službo v Bruslju. V primeru imenovanja Bratuškove za evropsko komisarko bi namreč postala člana njenega kabineta, njuna mesečna plača pa bi bila višja od 10 tisoč evrov. Zanimivo bo spremljati, ali bo Alenki Bratušek uspelo ohraniti mirne strasti v stranki, nekateri namreč o tem močno dvomijo.