Slovenija

Zavod za blagovne rezerve bo zmanjšal zaloge v Lendavi

STA/ mv
28. 8. 2014, 16.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Za Zavod za blagovne rezerve so status in stanje infrastrukture ter zagotavljanje storitev in obnavljanje zalog v lendavski Nafti postali izredno tvegani, zato bodo zaloge dolgoročno zmanjšali, pogodba o premikanju železniških kompozicij pa je trajna in veljavna, so danes sporočili z zavoda.

facebook

Sredino obvestilo vodstva Nafte medijem, da je Zavod RS za blagovne rezerve s torkom prekinil individualno pogodbo za skladiščenje naftnih derivatov v družbi Eko Nafta, katere letna vrednost je bila 75.000 evrov, je med stavkajočimi v Nafti Petrochem povzročilo val negodovanja. Prišlo je namreč potem, ko so omilili stavko in za torek napovedali vnovično prevažanje cistern za blagovne rezerve. Po poročanju Televizije Slovenija so na zavodu za blagovne rezerve zagotovili, "da ne gre za takojšnje prenehanje sodelovanja, češ da je za ureditev razmer in s tem nadaljnje sodelovanje še tri mesece časa". Predsednik stavkovnega odbora Ladislav Šabjan na to pravi, da se morajo vodilni dogovoriti, kako naprej, stavkajoči pa čakajo na srečanje z novo prokuristko, ki naj bi bilo v ponedeljek ali torek.

Za omilitev stavke, torej vnovično prevažanje kompozicij za blagovne rezerve, so se delavci odločili po torkovem sestanku med predsednikom uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Matejem Pircem in predsednikom stavkovnega odbora Šabjanom, ko je bila s strani SDH za obdobje šestih mesecev že imenovana prokuristka Vanessa Grmek. Ta za stavkajoče zdaj predstavlja vodstvo družbe, saj se z direktorjem Nafte Petrochem Robertom Sercem in generalnim direktorjem Nafte Dušanom Stoparjem ne nameravajo pogovarjati. Prokuristka je pooblaščena za koordinacijo in vodenje postopka prodaje oziroma dokapitalizacije Nafte Petrochem oziroma predlaganje drugih možnosti rešitev družbe, vodila bo pogajanja s stavkovnim odborom, aktivno pa bo sodelovala pri poslovnem in finančnem prestrukturiranju skupine Nafta Lendava, pojasnjujejo v SDH.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Stavkajoči odločitev SDH pozdravljajo, še vedno pa vztrajajo pri odstopih obeh direktorjev in nadzornega sveta, s tem da mora najprej odstopiti vodstvo. Nadzorniki pa zato, kot pravi Šabjan, "ker bi morali po zakonu ukrepati že prej, ne pa da so podpirali poslovodstvo in blagoslovili, da nam niso dali plač, regresa, plačali prispevkov". "Morali bi ugotoviti, da vodenje ni dobro," je dejal Šabjan. Sporazum, o katerem bi se lahko po Šabjanu dogovorili prihodnji teden, naj bi delavcem prinesel junijsko plačo, za največ tri tedne pa bi odšli na čakanje na delo domov. SDH naj bi se ob tem zavezal, da bo v tem času Petrochem usposobil za proizvodnjo.

Nafta Petrochem za normalno poslovanje potrebuje 1,5 milijona evrov. Dobili bi jih lahko od prodaje Naftine industrijske čistilne naprave, za katero poteka postopek od konca julija, a tudi če se bodo pojavili kupci, je težava v tem, da naj bi moral kupec več kot tretjino kupnine nakazati banki Hypo, ki ima na čistilni napravi vknjiženo hipoteko. Medtem pa so se oglasili na občini Lendava. Župan Anton Balažek je po pisanju Vestnika namreč informacije, da naj bi se lendavska občina zanima za nakup čistilne naprave Nafte Petrochem, označil kot deplasirane in navadna podtikanja. Po njegovih besedah "gre spet za eno od neužitnih juh, ki so jih skuhali v Ljubljani, saj je občina zainteresirana za komunalno opremljanje industrijske cone, ne zanimajo pa je podjetniška vlaganja, kajti tudi tudi zakonodaja s tega področja je o tem povsem jasna".