Slovenija

Slovenija - Napadi na policiste

K.S.
23. 8. 2014, 13.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

V polletju leta 2014 so bili 103 napadi na policiste, kar je 16 manj kot v enakem obdobju lanskega leta, pri tem pa je bilo oškodovanih 162 policistov, kar je 4 manj kot v polletju leta 2013.

Policija

Policija je medijem posredovala to sporočilo:

Število napadov na policiste v zadnjih letih je dokaj nespremenljivo, po rahlem dvigu v letih 2011 in 2012 je v letu 2013 upadlo. Temu podobno je tudi gibanje števila poškodovanih policistov. (skok v letu 2012 in 2013 so bile predvsem posledice dejstva, da so bili policisti prej neprimerno večkrat tarča napada, ko so varovali množične proteste na območju celotne Republike Slovenije. Ne glede na to je zmanjšanje števila kaznivih dejanj realno, saj je število teh kaznivih dejanj najmanjše v zadnjih petih letih,
kar kaže na rahlo izboljšanje stanja na tem področju.

Število kaznivih dejanj napadov na policiste:

Policisti so največkrat napadeni na cestah, trgih, v stanovanjih, nastanitvenih prostorih z neposredno okolico, na območju prometa, v gostinskih lokalih, na javnih prireditvah, v službenih prostorih policije itn.

Pri uporabi prisilnih sredstev prihaja do hudih posegov v človekove pravice oseb v policijskih postopkih, pri napadih na policiste pa do hudih kršitev človekovih pravic policistov.

Policisti so na splošno prisilna sredstva uporabili zakonito in strokovno v 99,7 %, kar kaže na visoko raven strokovne usposobljenosti policistov na tem področju.

Policija redno spremlja in analizira napade na policiste tako po intenziteti kot tudi po uporabljenih sredstvih. Na podlagi ugotovitev se pripravijo predloge za izboljšanje stanja na tem področju. Tako z organiziranjem specifičnih in usmerjenih usposabljanj in strokovnih posvetov, na katerih izvajamo ukrepe v smeri izboljšanja varnosti policistov ob izvajanju policijskih postopkov, kjer je mogoče pričakovati množične napade nanje.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Tveganje za nastanek telesnih poškodb ali drugih neželenih posledic je pri uporabi prisilnih sredstev in napadih na policiste povečano, zato bomo tudi v prihodnje sproti spremljali in nadzirali dogajanje na tem področju ter si ves čas prizadevati, da bi bilo stanje čim boljše.

Ključno za izboljšanje zakonitosti in strokovnosti uporabe prisilnih sredstev je kakovostno izpopolnjevanje in usposabljanje za izvajanje pooblastil s praktičnim postopkom s samoobrambo (PPSA), zato bomo temu dali še večji poudarek.

Strmeli bomo h temu, da inštruktorji po policijskih upravah izvajajo vadbo PPSA po metodi situacijske vadbe, kjer bodo policisti soočali z identičnimi varnostnimi dogodki kot pri izvajanju pooblastil v praksi. Tako bomo na podlagi analiz policijskih uprav in strokovnega posveta pripravili ustrezne spremembe in dopolnitve Usmeritev za izvajanje policijske intervencije.

Število uporabe najhujših prisilnih sredstev v zadnjih letih:

Vrsta prisilnega sredstva

2010

2011

2012

2013

½ 2014

Strelno orožje

0

0

1

0

0

Opozorilni strel

2

2

6

0

0



Poškodbe policistov ob napadih nanje:

Št. policistov

2010

2011

2012

2013

½ 2014

Vidni zunanji znaki

33

42

34

22

15

Lahka telesna poškodba

113

124

141

108

63

Huda telesna poškodba

3

2

1

-

-

Posebno huda telesna poškodba

-

-

-

-

-

Smrt

-

-

-

-

-

Skupaj

149

168

176

130

78

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja