Slovenija

Podjetja napovedujejo zaposlitev 13.000 novih delavcev

STA/ mv
23. 8. 2014, 11.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Slovenski delodajalci nameravajo v prihodnjih šestih mesecih zaposliti oz. najeti prek agencij 13.000 novih delavcev. Iskali bodo predvsem delavce za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, načrtujejo pa še zaposlovanje prodajalcev, varilcev, voznikov, orodjarjev. Med njimi je spet veliko poklicev, ki so pri nas že dlje časa deficitarni.

Na seznamu bolj iskanih delavcev v prihodnjih šestih mesecih so še čistilci, strežniki in gospodinjski pomočniki, vzgojitelji in pomočniki vzgojiteljev predšolskih otrok, strojni tehniki, zidarji, strokovni sodelavci za zdravstveno nego, inženirji strojništva, ekonomisti, kuharji, strugarji.

Da nameravajo v prihodnjih mesecih zaposlovati, je v anketi, katere rezultate je v teh dneh objavil Zavod RS za zaposlovanje, napovedalo 26 odstotkov delodajalcev. Zmanjšanje števila zaposlenih je napovedalo 24 odstotkov sodelujočih v anketi, da števila zaposlenih ne nameravajo spreminjati, pa jih je odgovorilo 50 odstotkov.

Najbolj optimistični so delodajalci v predelovalnih dejavnostih in gradbeništvu, kjer jih je porast zaposlenosti napovedalo 31 odstotkov, zmanjšanje pa le dobra petina. Tudi v tržnih storitvenih dejavnostih je več delodajalcev napovedalo porast zaposlenosti kot zmanjšanje.

Obrnjena pa je slika v dejavnostih, ki so pretežno financirane iz javnih sredstev - tu je zmanjšanje zaposlenosti napovedalo 39 odstotkov delodajalcev, porast pa le 16 odstotkov.

Med delodajalce, ki napovedujejo največjo rast zaposlenosti, se uvrščajo tudi agencije za zaposlovanje, kar po pojasnilih zavoda za zaposlovanje kaže, da bodo delodajalci v času nestabilnih gospodarskih razmer za izpolnitev dodatnih naročil rajši najemali delavce, kot pa jih zaposlili sami.

Podatki statističnega urada sicer že kar nekaj časa kažejo rast števila zaposlenih v zaposlovalni dejavnosti, in sicer jih je bilo konec letošnjega junija skoraj 10.500 oz. 56 odstotkov več kot pred letom dni. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije te številke komentirajo z besedami, da slovenski trg dela vse bolj postaja poligon za različne vse bolj prekerne oblike dela, ki hodijo po oz. preko roba delovne zakonodaje. To se jim zdi zaskrbljujoče še posebej zato, ker se je ob rasti števila poslovnih subjektov v zadnjih letih število inšpektorjev zmanjšalo.

Čeprav več delodajalcev napoveduje porast zaposlenosti kot zmanjšanje, pa naj bi se zaposlenost do konca leta malenkostno zmanjšala, in sicer po napovedih zavoda za zaposlovanje za 0,4 odstotka. Med večjimi dejavnostmi zmanjšanje števila zaposlenih napovedujejo delodajalci iz predelovalnih dejavnosti ter dejavnosti trgovine, nekoliko pa naj bi se zaposlenost povečala v gradbeništvu.

Nekaj manj kot četrtina podjetij in organizacij, ki so sodelovali v anketi, pričakuje, da se bo povpraševanje po njihovih izdelkih in storitvah v prihodnjega pol leta povečalo. Skoraj 60 odstotkov pa bistvenih sprememb v povpraševanju ne pričakuje.

Zavod je k sodelovanju v anketi maja in junija povabil 8814 podjetij s skupaj 400.000 zaposlenimi, odzvalo pa se jih je 4992.