Bratuškova je v tako v oddaji nacionalne televizije Odmevi kot v oddaji komercialne televizije 24ur zvečer poudarila, da je komisarstvo politična funkcija, zato gre pri tem za politično odločitev. Za komisarko se ni predlagala sama, temveč je to storila njena stranka, sama pa je dala soglasje.
V Odmevih je pojasnila, da je imela le dve možnosti, in sicer da v Bruselj predloga za komisarja do nove vlade ne pošljejo ali pa da pošljejo seznam kandidatov, saj se v koaliciji niso mogli poenotiti okrog enega kandidata.
Za komisarko se ni predlagala sama, temveč je to storila njena stranka, sama pa je dala soglasje.
Drugo pot je izbrala, ker meni, da bi s prvo Sloveniji storila bistveno večjo škodo.
Povedala je, da je bila na seznam kandidatov za evropskega komisarja pripravljena uvrstiti tudi sedanjega komisarja Janeza Potočnika, vendar pa je ta po njenih besedah to odklonil.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
"To ni nikakršno imenovanje, je predlog," je dejala o kandidaturi in dodala, da ima prihodnji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pravico zavrniti kateregakoli kandidata, tudi vse tri.
Bratuškova meni, da pri predlogu za komisarko ni prišlo do konflikta interesov. Kot primer je navedla svoje imenovanje za predsednico vlade, ko je, kot je pojasnila, kot poslanka podpisala soglasje za kandidaturo za premierko, nato podpisala predlog in še glasovala sama o sebi.
Povedala je, da si želi, da komisija čim prej opravi svoje delo.
Za 24ur zvečer pa je komentirala tudi odločitev Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki preiskuje postopek izbire kandidatov za evropskega komisarja, predvsem v luči tega, da je na seznamu tudi Bratuškova. Povedala je, da si želi, da komisija čim prej opravi svoje delo.
Na vprašanje, kako bo ravnala, če komisija ugotovi, da je ravnala sporno, je odgovorila, da naj KPK najprej ugotovi, "kaj, če sploh kaj, je bilo v tem postopku spornega".
V zvezi s tem je dodala še, da se sprašuje, zakaj komisija ni nikoli nasprotovala temu, da oseba sama o sebi glasuje v DZ, za predsednika vlade ali za ministra, saj gre v vseh primerih za politično funkcijo. "Absolutno je to politična funkcija. Če sem bila primerna za predsednico vlade, sem primerna tudi za evropsko komisarko," je še dejala.