Slovenija

Kaj skriva Jani Möderndorfer?

Simon Rosc
7. 8. 2014, 18.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Poslanske skupine so se končno uspele formirati in preverili smo, kdo so tisti, ki bodo v hramu demokracije vodili poslance svojih strank. Vodje poslanskih skupin so vseh starosti, izobrazb in izkušenj. Prav zadnji dve stvari pa sta tisti, ki razburjata, saj so nekateri to ponosno postavili na pladenj, medtem ko drugi te podatke skrivajo pred javnostjo.

Grega Wernig/KMA

Prišel je čas, ko so končno formirane vse poslanske skupine in se bo z njimi lahko sestal predsednik republike Borut Pahor in na podlagi pogovorov podelil mandat za sestavo koalicije najverjetnejšemu mandatarju Miru Cerarju. Ena od najbolj izobraženih, ki s svojim doktoratom politoloških znanosti prekaša vse svoje kolege, je vodja poslancev Cerarjeve stranke SMC dr. Simona Kustec Lipicer. Svoje izkušnje je do poslanskega mandata nabirala na fakulteti za družbene vede.

Grega Wernig/KMA
Že star maček v slovenski politiki pa je vodja poslancev SDS Jože Tanko. Lahko bi rekli, da je kot poslanec že pravi profesionalec, saj v parlamentu sedi neprekinjeno dolgih štirinajst let – vse od leta 2000. Ko je zaključil študij na biotehniški fakulteti, je zaposlitev dobil v podjetju Inles Ribnica, pozneje pa je kot direktor vodil Žago Stari log. Pot ga je od tam zanesla na občino Ribnica, kjer je sedem let županoval, preden je trdno zasedel enega izmed poslanskih sedežev.

Kaj sledi pri oblikovanju koalicije 

                    

S formiranjem poslanskih skupin se lahko začnejo posvetovanja o imenovanju kandidata za mandatarja pri predsedniku republike Pahorju. Ta je že izrazil pričakovanje, da bi posvetovanja lahko opravil od ponedeljka do srede. Če bi se pokazali jasni obrisi koalicije, bi mandatarja lahko državnemu zboru predlagal 18. avgusta, DZ pa bi o tem lahko odločal 22. avgusta.

Po velikosti poslanskih skupin, z vsega desetimi poslanci, je na tretjem mestu stranka DeSUS, njen vodja pa Ljutomerčan Franc Jurša. Dokler ni bil leta 2008 izvoljen za poslanca, je zamenjal kar osem služb. Med drugim je bil obratovodja v Vinogradniško živinorejskem kombinatu Ljutomer, pozneje je delal v Kmetijskem kombinatu Gornja Radgona. Jurša se lahko pohvali tudi z mestom direktorja Ljutomerčana in pa štiriletnim mandatom župana občine Ljutomer.

Vodja poslancev SD bo tudi v tem mandatu Matjaž Han, po izobrazbi trgovsko komercialni tehnik. V svojih delovnih izkušnjah se je preizkusil kot direktor družinskega podjetja, bil je tudi župan občine Radeče, kar tri mandate pa je že grel poslanski stolček.

Tudi NSi bo, tako kot SD, na mestu vodje poslancev svoje stranke obdržala že preverjen kader. Matej Tonin bo skozi poslanski mandat vodil še druge štiri poslance NSi. Tonin je magistrsko delo opravil na fakulteti za družbene vede, je pa imel srečo, da ga je v politika hitro začela vzgajati lastna stranka. Najprej je delal kot svetovalec za odnose z javnostjo v državnem zboru, preden je postal poslanec, pa je bil tudi samostojni podjetnik.

Mediaspeed
ot zadnja poslanska skupina se je včeraj formirala novinka v državnem zboru, Združena levica. Pričakovano so za vodjo izbrali svoj prvi obraz, Luko Mesca. Slednji ima med vodji poslanskih skupin najmanj izkušenj, saj je v parlament prišel praktično neposredno s fakultete. Komaj 27-letnega Mesca čaka še dokončanje bolonjskega magisterija na ekonomski fakulteti, sicer pa tudi kot študent ni ravno sedel križem rok. Bil je direktor Inštituta za delavske študije, koordinator Delavsko-punkerske univerze na Mirovnem inštitutu, najprej pa se je preizkusil kot predsednik Kluba študentov Selške doline.

Za konec pa smo pustili še tistega, ki svojo izobrazbo in izkušnje skrbno skriva. Vodja poslancev ZaAB Jani Möderndorfer slednjega namreč ne izda. Znano je le to, da je bil član mestnega sveta MO Ljubljana, bil je podžupan Ljubljane od decembra leta 2011, a mu je mandat z nastopom funkcije poslanca avtomatično prenehal. Pred tem je bil leta 2010 imenovan za začasnega, naslednje leto pa rednega predsednika Košarkarskega kluba Union Olimpije. Kaj je 49-letni Möderndorfer počel pred tem, javnosti ni znano. Zakaj takšno skrivanje in zakaj Möderndorfer teh podatkov ne dovoli objaviti na spletni strani državnega zbora, ni jasno, smo pa od naših virov izvedeli, da naj bi imel vodja poslancev ZaAB nizko izobrazbo, na katero ni preveč ponosen, prav takšne pa so tudi njegove delovne izkušnje.