Slovenija

Za Kučana so podatki bolj ali manj točni

STA
23. 7. 2014, 11.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Na očitke nekdanjega vodje obveščevalnega oddelka na obrambnem ministrstvu Antona Peinkiherja v Delu glede vloge nekaterih osamosvojiteljev, sta se odzvala tudi tedanji notranji minister Igor Bavčar in nekdanji predsednik republike Milan Kučan. Bavčar je Peinkiherjeve trditve označil za notorično laž, po Kučanovih besedah pa so bolj ali manj točne.

Arsen Perić/KMA
Peinkiher je namreč v intervjuju v ponedeljkovem Delu zatrdil, da naj bi Janša, njegov namestnik Miran Bogataj in šef varnostne službe Andrej Lovšin z nestrokovnim delom zelo ogrozili proces osamosvajanja Slovenije.

Kot je dejal Peinkiher, je bilo vpoklicanih okoli 15.000 rezervistov TO in več tisoč rezervistov policije, a 27. junija 1991 zjutraj, ko je šla vojska JLA iz vojašnic, na položajih ni bilo nobene enote. "To je bil popolni debakel obrambnega ministra Janše in notranjega ministra Igorja Bavčarja. Dejstvo, da so bili tisto noč ob 2.45 doma, in ne na svojih mestih, dokazuje, da so povsem podcenjevali razmere, da niso upoštevali opozoril in poročil. Že samo zaradi tega bi morali biti takrat odstavljeni in kaznovani," je še dejal Peinkiher.

Bavčar pa je v sporočilu za javnost Združenja VSO očitke zavrnil. Kot je zapisal, sta tisto noč, kot tudi tedne prej in pozneje, z Janšo bivala v pritličju vladnih prostorov na Gregorčičevi, pozneje in do konca vojne pa v Cankarjevem domu. "Čemu taka notorična laž, če ne prav zato, da se razvrednoti vlogo oseb, ki so vodile osamosvojitveno vojno, česar intervjuvanec tudi sicer sploh ne skriva," se je vprašal Bavčar.

Kot je še zapisal, Peinkiher dobro ve, da je odločitev o uporabi oborožene sile sprejelo predsedstvo slovenske države pozneje v zgodnjih jutranjih urah tistega dne. "To ni bila pristojnost koordinacijske skupine, ne mene kot njenega vodje in tudi ne Janeza Janše, čeprav smo vsi vedeli kaj JLA namerava in smo na to bili tudi pripravljeni," je še zapisal Bavčar. Janša je sicer že v torek na družbenem omrežju Twitter zapisal, da je "med vojno doma spal le vrhovni poveljnik Milan Kučan. Sejo predsedstva RS je sklical šele 12 ur potem, ko so tanki šli iz vojašnic." Kučan pa je po poročanju Dela zatrdil, da se v dialog z Janšo ne bo spuščal.

Dejal je le, da je tisto, kar je zapisano v intervjuju s Peinkiherjem, bolj ali manj točno. O izpadu vojske iz vojašnic bi ga moral seznaniti obrambni minister, pa tega ni storil. O Peinkiherjevem očitku, da je bilo predsedstvo seznanjeno z analizo izpada vojske, pa je Kučan dejal, da te od obrambnega ministrstva niso dobili in da je ministrstvo predsedstvo obveščalo selektivno.