Slovenija

Razstrelitve letalske bombe v Piranskem zalivu ne bo vsaj do februarja

STA/J.P.
3. 7. 2014, 17.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Letalska bomba v Piranskem zalivu, ki čaka na razstrelitev, je po zadnjih ugotovitvah strokovnjakov še enkrat večja in tudi precej bolj nevarna, kot so sprva mislili, poroča Radio Slovenija. O metodi uničenja pristojni organi še niso odločili, znano pa je že, da bi bil najboljši čas za uničenje, ko je morje najhladnejše, torej februarja ali marca.

piran.si

Predvideno uničenje 250-kilogramske bombe, ki leži na globini 21 metrov v Piranskem zalivu, so 24. junija zaradi slabega vremena preložili za nedoločen čas.

Kot poroča Radio Slovenija, pa so ob takratnih pripravah na detonacijo pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi pri Civilni zaščiti, enote za hitre intervencije in Podvodne reševalne službe prišli do novih podatkov. Ko so namreč odstranili mulj in so lahko bombo podrobno pregledali, so ugotovili, da je še enkrat večja, kot so mislili, ter da ima kemični vžigalnik, ki se lahko sproži že ob najmanjšem premiku.

Že zdaj je znano, da bi bil najboljši čas za uničenje, ko je morje najhladnejše: torej februarja ali marca prihodnje leto.

Kot je pojasnil vodja regijske izpostave civilne zaščite Zvezdan Božič, se je uničenje bombe začasno prestavilo, a bo do njega "na tak ali drugačen način" moralo priti. Dodal je, da želijo zdaj pridobiti zlasti informacijo, ali bi se dalo letalsko bombo uničiti brez eksploziva oziroma s kakšno drugo tehnologijo. Identifikacija je pokazala, da gre za letalsko bombo ameriške izdelave, ki jo je bombnik odvrgel ob koncu druge svetovne vojne. Zato želijo pristojni organi stopiti v stik tudi z ameriško vojsko, od katere bi lahko dobili podrobnejše podatke o sami bombi in se nato odločili za metodo, ki bi najmanj škodovala okolju.

Že zdaj pa je znano, da bi bil najboljši čas za uničenje, ko je morje najhladnejše: torej februarja ali marca prihodnje leto, še navaja radio. Za zdaj sicer še vedno velja odredba, da je na območju, kjer leži neeksplodirani ubojni predmet, prepovedano sidranje, potapljanje in lovljenje rib. Na napovedano uničenje bombe so se pred dnevi ostro odzvali tudi v Alpe Adria Green in med drugim zapisali, da bi pričakovali najmanj to, da se s to zadevo organizirano ukvarja vojska in ne civilna zaščita. Kot so pristavili, je to, da se "s tem ukvarjamo sedemdeset let po tem, ko so jih namestili v morje, milo rečeno popolnoma idiotsko".

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov