Pozivajo jih, naj ne razdirajo javnega zdravstvenega sistema, je danes dejala Dragica Kekec iz Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije. Po besedah Marka Kržana iz Iniciative za demokratični socializem od strank pričakujejo preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezno dajatev, njena višina pa naj bo odvisna od dohodkov posameznika.
Po prepričanju Dušana Kebra iz stranke Solidarnost, ki sicer tudi sam kandidira za poslanca, nekatere nove stranke načrtujejo ukinitev javnega zdravstva. Verjamem se zavzema za ukinitev zdravstvenih domov, SMC za privatizacijo dolgotrajne oskrbe za starejše, DL zagovarja vstop tujih zavarovalnic v javni zdravstveni sistem, desne stranke pa o krčenju javnega zdravstva, je naštel.
Nevenka Lekše je ob tem opozorila, da se tajkunizacija lahko zgodi tudi v zdravstvu. Vprašala se je, ali je prihodnost Slovenije v javnih kuhinjah, pro bono ambulantah in da bodo revni jedli hrano s pretečenim rokom uporabe.
Kritični do zdravstvenih programov strank
Koalicija za ohranitev javnega zdravstva je doslej zbrala že okoli 10.000 podpisov podpore pod peticijo za ohranitev javnega zdravstva. Ugotavljajo, da stranke v svojih programih skoraj ne govorijo o zdravstvu ali pa imajo zelo razdiralne poglede na to, kako bi uredili naše zdravstvo, so ugotavljali na današnji novinarski konferenci.