Konzorcij največjih lastnikov Mercatorja s podržavljenima NKBM in NLB ter Pivovarno Laško na čelu se je namreč dogovoril, da danes zaključijo več let trajajočo agonijo okoli prodaje »najboljšega soseda«. Za omenjeni delež bo Agrokor odštel 172 milijonov evrov oziroma 86 evrov za delnico.
Najboljšega soseda ni več, je samo še sosed, ki je po novem hrvaški. Saga, ki se je zadnje desetletje vrtela okoli prodaje največje slovenske trgovske družbe, na katero je vezanih skoraj 30.000 delovnih mest, je tako končana.
Spomnino, Mercator je bil kamen spotike vsake vlade v preteklem desetletju. Konzorcij prodajalcev, v katerem so Pivovarna Laško, Pivovarna Union, Radenska, NLB, NKBM, Gorenjska banka, Prvi faktor - Faktoring, Banka Koper, Hypo Alpe-Adria Bank, NFD, Banka Celje in NFD holding, je že 14. junija lani z Agrokorjem podpisal pogodbo o prodaji in nakupu skupaj 53-odstotnega deleža v Mercatorju, 28. februarja letos pa še aneks. Dogovor je med drugim vseboval tudi odložni pogoj restrukturiranja dolgov družbe Mercator do konca maja letos, a navedeni odložni pogoj do dogovorjenega roka ni bil izpolnjen. »Agrokor je 24. junija letos konzorcij prodajalcev obvestil, da se odpoveduje pogoju restrukturiranja dolgov,« je včeraj konzorcij prodajalcev sporočil prek spletnih strani Ljubljanske borze, s čimer so bili »izpolnjeni pogoji za zaključek transakcije«, ki naj bi bila izvedena danes.
Zelo oster je bil nekdanji predsednik Mercatorja in sedanji predsednik Pozitivne Slovenije, Zoran Janković. Ta je izpostavil, da se je z Alenko Bratušek razšel tudi zaradi prodaje Mercatorja. »Nespodobno je, da utegne biti ogroženih 25.000 družin zaposlenih in 30.000 dobaviteljev. Prodaja Mercatorja je sramotno dejanje,« je prepričan Janković, ki je ob tem poudaril, da je bil včerajšnji dan tragičen za Slovenijo. Mercator bi po njegovih besedah namreč moral ostati v slovenski lasti.
Kaj torej prodaja Mercatorja pomeni za slovensko gospodarstvo? Kot kaže, nič dobrega, saj ima lahko po mnenju nekaterih ekonomistov več negativnih kot pozitivnih posledic. Raziskava, ki so sta jo pred dvema letoma opravila ekonomista Velimir Bole in Peter Rebec z Ekonomskega inštituta (EIPF) in ki jo je uprava Mercatorja dolgo časa uspešno skrivala pred javnostjo, namreč ne napoveduje nič dobrega, ne za slovensko gospodarstvo ne za Mercator.
Tako naj bi zaradi prodaje Mercatorja Agrokorju službo lahko izgubilo do 10.000 zaposlenih v Sloveniji, na breme državnih bank pa bi padla milijarda evrov terjatev.
Celotno zgodbo o Mercatorju preberite v današnji tiskani izdaji časopisa Svet24!