Slovenija

Humana Slovenija pojasnuje svojo dejavnost

R.T.
20. 6. 2014, 12.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Na naši spletni strani je bil 22.5.2014 objavljen prispevek z naslovom: »ŠOK! Humana – Oblačila prodajo v tujino?!« v katerem naj bi bile navedene nekatere neresnične oziroma zavajajoče trditve. Posredujemo pojasnilo podjetja Humana Slovenija, ki pojasnjuje, kaj je njena prava dejavnost:

Posredujemo pojasnilo podjetja Humana!

Humana Slovenija ni del velikega nizozemskega podjetja. Je članica mednarodnega gibanja HUMANA People to People, s sedežem v Zimbabveju, ki v federacijo povezuje mrežo neodvisnih nacionalnih organizacij, združenj in podjetij, delujočih na področju dolgoročnega in trajnostnega razvoja iz 43 držav.

Članice gibanja zbiramo potrebna sredstva tudi preko sistema zbiranja in prodaje rabljenih oblačil in obutve v Evropi, Ameriki in Afriki. V letu 2012 je bilo razvojnim projektom namenjenih 92 milijonov ameriških dolarjev. V 550 projektih, ki spodbujajo razvoj na področju izobraževanja, kmetijstva, zdravstva, boja proti aidsu in drugim boleznim, ekologije in gospodarstva, je bilo vključenih preko 12 milijonov ljudi in več kot 200.000 prostovoljcev.

Dejavnost Humane je v prvi vrsti socialna, poleg tega pa tudi okoljevarstvena. Razgradnja in proizvodnja tekstilnih vlaken in blaga namreč porabita precejšnje količine goriva in s tem povzročata izpuste CO2 v atmosfero, kar se s ponovno uporabo rabljenih oblačil preprečuje. Za vsak kilogram oblačil, ki ne konča kot odpadek, se zmanjša izpust CO2 za približno 4,3 kilograme.  Ponovna uporaba oblačil pa prispeva tudi k manjši porabi vode, gnojil, in pesticidov, ki bi nastali pri proizvodnji tekstila.  V letu 2013 je Humana Slovenija zbrala približno 1.245 ton rabljenih oblačil in obutve, kar pomeni, da je Humana preprečila izpust več kot 5,3 tone CO2 ter prihranili približno 7,5 milijonov litrov vode, 374 ton gnojil in 15 tisoč litrov pesticidov. 

Humana Slovenija je socialno podjetje, ki večji del zbranih oblačil res nameni za prodajo, vendar pridobljena sredstva vlaga naprej v razvojne projekte, med drugim tudi v najrevnejših afriških državah (v zadnjem času – gre za projekte v Zambiji: »Mesto otrok Malambanyama«, »Pomoč otrokom« in »Klub kmetovalcev«; v zadnjih treh letih je bilo omenjenim projektom namenjenih 145.000,00 EUR, od tega v lanskem letu 60.000,00 EUR). ), del sredstev pa nameni za svoje delovanje. Za razliko od drugih dobrodelnih organizacij mora namreč pokriti stroške svojega delovanja (zabojnikov, prevoznih sredstev in druge materialne stroške) zgolj z lastnimi sredstvi in ne z denarjem davkoplačevalcev.

Vodilo Humane je pomagati najrevnejšim na svetu, hkrati pa tudi revnim v Sloveniji, zato del oblačil podari pomoči potrebnim ljudem, tudi otrokom in študentom. Nazadnje je veliko količino obutve, oblačil, odej, brisač,  hrane in pijače  in drugega potrebnega materiala podarila tudi žrtvam poplav v BIH v Doboju in Maglaju, skupaj kar pet ton. Sodeluje tudi pri vzgojnih projektih in tako pomaga gojiti čut za pomoč drugim že pri najmlajših. Na takšen način bo Humana delovala tudi v bodoče, aktivno se bo vključevala tudi v socialne projekte na lokalni ravni ter velik del sredstev še naprej namenjala socialno šibkim doma.

Humana Slovenija 

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu