"Gre za vprašanje, ali je gospod Nicholas Oman prejel vabilo s strani slovenske ambasade v Avstraliji ali ga ni prejel. Po mojih informacijah ni prejel takšnega vabila in ni bil povabljen. A ker je zadeva nejasna in ker se še vedno vztraja, da naj bi prejel vabilo, sem pač odredil izredni nadzor, tako da bo pregledana vsa dokumentacija," je pojasnil Erjavec.
Kot je poudaril, morajo najprej ugotoviti resnico, in prepričan je, da jo z izrednim nadzorom tudi bodo. Če se bo izkazalo, da je veleposlaništvo Omanu dejansko poslalo vabilo, je to nedvomno odgovornost veleposlanika Slovenije v Avstraliji Milana Balažica, "in verjemite, da bom tudi ustrezno ukrepal", je zatrdil.
Kot je še opozoril minister, pa odprtje konzulata ni bil zaprt, ampak javni dogodek in zelo težko je nekomu preprečiti, da se takega dogodka udeleži.
Glede namigovanj, da naj bi MZZ oziroma Balažic posloval z Omanom, in opozoril, da je Oman v 90. letih trgoval z orožjem, je Erjavec dejal, da o tem na MZZ ne vedo nič, ampak bodo v okviru izrednega nadzora preverili. Obenem je bil jasen, da v kakšne orožarske posle med vlado in Omanom nikakor ne verjame, Jerovška pa je pozval, naj mu posreduje dokaze.
Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc je Jerovšku dejal, da razume prizadetost Slovencev v Avstraliji in obžaluje, da je do tega dogodka prišlo, vendarle pa "vsi skupaj upamo, da verjetno ta sam dogodek ne bo vplival na nadaljnje delo te naše skupnosti". Vseeno meni, da bi bila pojasnilo s strani MZZ in opravičilo "dobra osnova, da se te zadeve umirijo".
Jerovšek je sicer v svojem poslanskem vprašanju trdil, da je Omana - obsojenega pedofila, ki ga iščejo v več državah - na otvoritev povabil veleposlanik Balažic. MZZ je obenem očital, da se na ta škandal odziva "zelo medlo, nejasno, z namenom pometanja pod preprogo". Med drugim ga je zanimalo, zakaj ni Slovenija Balažica že odpoklicala.