Na preveliko zniževanje obrambnega proračuna je opozoril tudi obrambni minister Roman Jakič. Za tretjino nižja sredstva za obrambni sistem od leta 2011 so resno ogrozila njegovo vzdržnost, zaradi sodelovanja v operacijah se oprema Slovenske vojske še bolj troši in brez večjih vlaganj kmalu bo to lahko ogrozilo operativno sposobnost, če se sredstva v investicije ne bodo povečala, je opozoril minister.
Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Bogdan Benko je spomnil, da so dogodki v Ukrajini "bridko opozorilo, kaj se lahko dogaja v evroatlantskem prostoru". "Pomembno pa je, da Nato ostaja enoten, da se ohranja solidarnost z državami, ki se počutijo ogrožene," je še ocenil Benko.
Predsednik Evro-atlantskega sveta Slovenije Anton Bebler je izpostavil, da nam Nato omogoča najbolj vzdržen koncept kolektivne varnosti, torej da lahko za nižje stroške za obrambo dobimo veliko varnosti. Če zdaj namenja okoli odstotek bruto domačega proizvoda (BDP), je v bivši Jugoslaviji za obrambo namenjala štiri- do petkrat več, kar torej omogoča velike prihranke, poleg tega pa si Slovenija sedaj ne bi mogla več privoščiti financiranja koncepta totalne obrambe in razvoj vseh zmogljivosti vojske, je dejal profesor Bebler.
Članice Nata so se sicer zavezale, da bodo za obrambo namenjale okoli dva odstotka BDP, vendar to dosegajo le ZDA, Velika Britanija, Grčija in Estonija. Slovenija je lani za obrambo namenila 1,1 odstotka BDP, kar je celo manj kot ob vstopu pred desetimi leti, ko je za obrambo namenjala 1,5 odstotka BDP.
Poslanka SD Ljubica Jelušič je opozorila, da bi zaradi zniževanja obrambnega proračuna morali odpreti razpravo, da bi morda omejili naloge obrambnega sistema, da bi bil ta vendarle lahko učinkovit. Spomnila je, da ima pri potrjevanju sredstev vendarle veliko vlogo tudi parlament.
Franc Breznik (SDS) je pri tem opozoril, da Slovenska vojska uživa največ zaupanja med vsemi institucijami v Sloveniji. "Slovenska vojska je steber, v katerega je v največji krizi največje zaupanje, a je najslabše plačan," je dejal.
Pri tem je dodal, da je bila Slovenska vojska edini sistem, ki ga je država z osamosvojitvijo zasnovala na novo. "Vse ostalo je iz prejšnjega sistema," je dejal Breznik in s prstom pokazal na sodstvo, šolstvo, zdravstvo in tudi bančni sistem, ki da ne kažejo tako visoke profesionalnosti in učinkovitosti kot Slovenska vojska, pa čeprav so ji izmed vseh v krizi odtegnili največ sredstev.
Jožef Horvat (NSi) je ob vsej tovrstni razpravi spomnil, da Nato sloni na skupnih vrednotah, največja pa je ohranjanje miru. Podprl je začetek razprave o financiranju obrambnega sistema in menil, da če bodo imeli poslanci pred očmi mir, bo pogled na to problematiko mnogo jasnejši.
Spomnil je še, da je Slovenija lahko dva najpomembnejša zunanjepolitična cilja - vstop v Nato in v Evropsko unijo - leta 2004 uresničila tudi zato, "ker smo na to pot stopili skupaj". "Gradimo na ta način tudi jutrišnji dan," se je še zavzel Horvat.
V DZ obeležili 10. obletnico vstopa v Nato
Odbora državnega zbora za zunanjo politiko in obrambo sta danes na skupni seji obeležila deseto obletnico vstopa Slovenije v zvezo Nato. Ob ocenah, da je bila odločitev za vstop v zavezništvo pravilna, saj da Slovenija s tem uživa večjo varnosti, pa so poslanci opozarjali tudi na že prehudo zniževanje sredstev za obrambni sistem v državi.