Ustavno sodišče je 27. februarja izvedlo javno obravnavo zakona o davku na nepremičnine. Na njem je pripravljalcem in izvajalcem zakona zastavilo številna vprašanja, med drugim glede načina vrednotenja nepremičnin, možnosti pritožbe in zagotavljanja financiranja občin. Pobudniki presoje so po razpravi ocenjevali, da je ta pokazala, da je zakon neustaven.
Vlada je medtem pripravila nekatere spremembe pri nepremičninskem davku. Minulo sredo je potrdila predlog novele zakona o davku na nepremičnine, ki bo za vse stanovanjske nepremičnine, ne glede na rezidenčnost, določila stopnjo 0,15 odstotka in presečni datum za odmero davka premaknila na 1. maj. Tako bodo imeli lastniki čas za urejanje podatkov do konca aprila.
Te predloge je v ponedeljek podprl parlamentarni odbor za finance in monetarno politiko. Ni pa upošteval predlogov SDS za izločitev malega gospodarstva iz obdavčitve. Predlog novele bo DZ obravnaval na marčni redni seji, ki se bo začela v sredo.
Kaj bo z nepremičninskim davkom?
Ustavno sodišče, ki je napovedalo, da bo odločitev glede zakona o davku na nepremičnine sprejelo do konca meseca, bo o tem po besedah ustavnega sodnika Ernesta Petriča odločalo danes. Svojo odločitev pa bo objavilo v petek, je Petrič povedal na današnji predstavitvi publikacije Pravo mednarodnih pogodb v Ljubljani.