Zakaj stranka SDS ves čas poudarja, da se zapirajo arhivi Udbe, saj novela velja za vse arhive?
Prejšnji teden so na seji komisije, ki jo vodim, strokovnjaki z arhivskega področja ponovili oceno, da je bilo približno 80 odstotkov arhivskega gradiva nekdanje Službe državne varnosti (Udbe) uničenega. Zato je logično, da je v javnosti poudarek na tistem majhnem delu gradiva, ki je še ostal. Gre za narodovo identiteto, ki smo jo dolžni varovati in ohranjati, ne samo zaradi zakonodaje, temveč predvsem zaradi prihodnjih rodov. Nedojemljivo je, da je bilo toliko gradiva, ki bi moralo biti ohranjeno tudi zaradi opomina in spomina, da se takšne zgodbe ne bi nikoli več ponovile, uničenega. Gre za kulturni genocid, za katerega bi odgovorni morali tudi odgovarjati.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Mnogi državljani se sprašujejo, zakaj je do predloga za referendum prišlo prav v času, ko je Slovenijo prizadela huda naravna katastrofa in se jim zdi 3,5 milijona evrov prevelika vsota za referendum, saj bi morda prav prišla pri sanaciji ipd. Kako komentirate to?
Kot sem že pojasnila, je bila vlada tista, ki je vložila novelo zakona v državni zbor, in ne SDS. Seveda pa smo dolžni reagirati, ko menimo, da so ravnanja napačna. Referendum predstavlja najvišjo obliko demokratičnega odločanja. Če se mu stalno oporeka možnost izvedbe, potem se mu s tem izničuje tudi z ustavo določeno suvereno pravico ljudi do odločanja. Kar pa zadeva finančne stroške, pa je treba ljudem povedati, da če bo referendum skupaj z evropskimi volitvami in jaz verjamem, da bo tako, saj si prav nihče, tudi koalicija najbrž ne, ne želi dodatnih stroškov, potem nas referendum ne bo stal praktično nič. Lahko pa povem, glede na to, da ste omenili naravno katastrofo, ki je žal tako zelo prizadela Slovenijo, da je vlada Alenke Bratušek zanjo namenila manj sredstev kot za podjetje njihovega nekdanjega gospodarskega ministra Stepišnika. In da je v proračunu za leto 2015 ta ista vlada za gasilce, ki so svoje delo ob tej nesreči opravljali požrtvovalno in na robu svojih moči, namenila natanko nič evrov. V proračunu za leto 2014 bi se zgodilo enako, če SDS ne bi vložila amandmaja in pri njem vztrajala, da se jim nameni tri milijone evrov.
Vedno ostra in odrezava Eva Irgl pa se je razgovorila tudi o obračunu z nekdanjim predsednikom države, Milanom Kučanom. Kako sta si skočila v lase, pa preberite v današnji številki časopisa Svet24!