Voda v ojezeritvi pod vasjo Knežak se je po zadnjih nočnih padavinah dvignila za dodatnih 5 cm. Vodostaj je pod stalno kontrolo, ker bi dodatno dviganje lahko ogrozilo izpostavljene objekte v vasi Knežak. Še vedno je poplavljena tudi cesta od Knežaka proti Koritnicam, je pa na tem delu nivo vode preko noči malce upadel, je sporočila občina Ilirska Bistrica.
Kot je povedal Luka Špilar iz Civilne zaščite občine Ilirska Bistrica, stanje ves čas nadzorujejo in vodo prečrpavajo s pomočjo črpalke. Danes pričakujejo še dve, ki bosta črpali vodo na isti lokaciji."Zaradi konstantnega višanja gladine ojezeritve je bila sprejeta odločitev, da Civilno zaščito Republike Slovenije zaprosimo za veliko muljno črpalko, s katero bi ob nadaljnjem naraščanju začeli s prečrpavanjem vode iz ojezeritve. Črpalka bo s pomočjo Slovenske vojske predvidoma dostavljena danes tokom dneva," so zapisali na strani občine Ilirska Bistrica.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Tako bodo lahko ustavili ali vsaj delno omilili naraščanje gladine vode. Objekti zaradi površinski voda še niso ogroženi, je pa zato sedaj najnižji objekt v Knežaku začela ogrožati podtalnica, ki že pritiska na površje. S črpalkami si še vedno pomagajo tudi v vasi Bač. Danes se bo tako preko dneva nadaljevalo čiščenje hudournika v Knežaku, ki je bilo začeto že v ponedeljek a je bilo zaradi dežja prekinjeno. Sodelujejo tudi pripadniki Slovenske vojske, ki pomagajo pri čiščenju komunikacijskih poti.
Vodostaj Malega Obrha se je ponoči v občini Loška dolina še naprej dvigoval. Za STA je župan Loške doline Janez Komidar povedal, da je njihova mornarica, kot imenujejo gasilce, ki prebivalce prevažajo s čolnom, še vedno aktivna, in najverjetneje bo ostalo tako še nekaj dni. Objekti na srečo niso ogroženi, je pa zato zalita povezovalna cesta Šmarata-Kozarišče, tako da so prebivalci Šmarate še vedno odrezani od sveta. Vaščani so za silo usposobili stransko pot, ki pa je prevozna le z vozili na štirikolesni pogon in bi jo uporabili le v primeru intervencije oziroma nujne medicinske pomoči.
Župan Komidar upa, da se bo stanje danes stabiliziralo, saj se nivo vode ne dviguje več tako hitro kot pretekle dni. Če se bo vodostaj umiril, bo cesta spet prevozna v nekaj dneh.
Gasilci s čolnom tudi v Planini
Gasilci pa so s čolnom danes zjutraj posredovali tudi v kraju Planina v občini Postojna. Voda iz Planinskega polja je zalila hišo, v kateri so ustali ujeti prebivalci, zato so jih morali prepeljati s čolni, je za STA pojasnil poveljnik Gasilske zveze Postojna Marko Simšič. Simšič si je v sredo stanje na terenu ogledal tudi sam.Potrdil je, da voda še narašča, vendar ne s tako intenziteto kot pretekle dni.
Gasilci so v sredo pomagali tudi kmetu iz Planine pri odstranjevanju silažnih bal, ki jih je zalivala voda. Za hlev in živino, ki ju prav tako ogroža voda, pa so že poiskali nadomestno lokacijo, če bi bila selitev potrebna. Kot je še povedal Simšič, je gladina vode pri Postojnski jami upadla in se sedaj izteka proti Planini. Prav tako je visok vodostaj v Rakovem Škocjanu, voda pa nadaljuje svojo pot proti Planinskemu polju, zato bodo stanje na terenu budno spremljali še naprej.