Slovenija

Nadaljujejo s prodajo Telekoma

STA/M.J.
7. 2. 2014, 09.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Slovenska odškodninska družba (Sod) nadaljuje s pripravljalnimi aktivnostmi v zvezi s prodajo državnega deleža v družbi Telekom Slovenije. V teku je izbor izvajalcev skrbnega pregleda, zaključuje pa se tudi postopek za izbor ponudnika za virtualno podatkovno sobo.

telekom.si

Finančni svetovalci so medtem že pričeli s pripravo dokumentacije v zvezi s postopkom prodaje, so v Sodu pojasnili glede postopkov za privatizacijo največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja.

Že konec decembra so prodajalci in družba Telekom Slovenije sklenili t.i. pogodbo o medsebojnih razmerjih, z odvetniško družbo White&Case v sodelovanju z odvetniško pisarno Ulčar&partnerji pa je bila sklenjena pogodba o pravnem svetovanju pri prodaji. Že oktobra pa so za finančnega svetovalca izbrali ameriško banko Citigroup.

"Postopki prodaj so kompleksni, saj je za uspešnost postopka ključna dobra in transparentna priprava dokumentov na začetku postopka, kar terja malo več časa in truda. Časovna dinamika je odvisna od velikosti in kompleksnosti prodajnega postopka," pojasnjujejo v Sodu.

Arhiv Svet24


Telekom Slovenije, ki je eno največjih slovenskih podjetij, je bil že večkrat naprodaj, država ga je nazadnje poskušala prodati strateškemu partnerju v letih 2007 in 2008. Zdaj je Telekom eno izmed podjetij v prvem privatizacijskem svežnju, za katerega je DZ junija lani dal soglasje k prodaji.

Konec avgusta lani je nato Sod v svojem imenu in v imenu države s Kapitalsko družbo, Pozavarovalnico Sava in Zavarovalnico Triglav podpisal sporazum o skupnem nastopu pri prodaji večinskega deleža v Telekomu. Država in omenjene družbe imajo v lasti okrog 73 odstotkov osnovnega kapitala.

Svoje deleže v Telekomu Slovenije pa naj bi nameravali prodati tudi nekateri drugi manjši lastniki - Modra zavarovalnica, NLB, NKBM in Abanka. Tako je po poročanju časnika Delo dejansko naprodaj 75,93-odstotni delež, katerega vrednost vsi poznavalci trga ocenjujejo na okoli tri četrt milijarde evrov.

Zanimanje za nakup največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja je sicer veliko, je v pogovoru za STA že decembra pojasnil član uprave Soda Matej Runjak, ki imen interesentov ni razkril.

V medijih se med možnimi interesenti že dlje časa omenja nemški Deutsche Telekom, ki naj bi se v boj podal prek družb T-Hrvatski Telekom (T-HT) oziroma Magyar Telekom, ki sta v njegovi lasti. Nemški telekom se je za Telekom Slovenije potegoval tudi pri zadnjem poskusu privatizacije.

Nemški poslovni dnevnik Handelsblatt je prav v teh dneh poročal, da se nemški telekom res zanima za nakup Telekoma Slovenije in da naj bi bil zanj pripravljen odšteti 700 milijonov evrov. Trenutna tržna kapitalizacija Telekoma na Ljubljanski borzi znaša 852 milijonov evrov.

Med potencialnimi interesenti so se v preteklosti omenjali tudi ruska Sistema Holding in Gazprom Telekom, turški Türk Telekom in nordijski Telenor.

Po pisanju Handelsblatta naj bi bil med interesenti tudi kitajski telekomunikacijski velikan Huawei. V slednjem pa zavračajo namige, da naj bi se zanimali za nakup Telekoma.

"Huawei ni telekomunikacijski operater, ampak ponudnik telekomunikacijske opreme in povezanih storitev. Nakup operaterjev nas ne zanima," je za STA dejal vodja oddelka za stike z javnostmi za regijo Balkan Yin Mu.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu