Po podatkih ministrstva za obrambo se je v četrtek na terenu s posledicami ujme borilo 3890 gasilcev, 350 pripadnikov Civilne zaščite, 552 pripadnikov Slovenske vojske (SV), več kot 1000 aktivistov Rdečega križa in Slovenske Karitas ter drugih organizacij in okoli 2000 predstavnikov gospodarskih družb, komunalnih in elektroenergetskih podjetij.
Doslej je bilo v intervencijah poškodovanih pet gasilcev in dva pripadnika SV, in sicer je šlo za dva zloma noge in odrgnine. Pri odpravljanju posledic zmrzali na omrežju Elektra Maribor v Tinju na Pohorju je v sredo umrl 20-letni pogodbeni delavec.
Upravi za zaščito in reševanje so izpostave tudi v četrtek posredovale največ zahtev po generatorjih. Na transformatorske postaje sta bila priklopljena dva zmogljiva generatorja, 15 generatorjev pa je prispeval Rdeči križ Avstrije in bodo prispeli danes.
V Slovenijo je prispela skoraj vsa mednarodna pomoč prek mehanizma Civilne zaščite EU. Danes na upravi za zaščito in reševanje pričakujejo še dva zmogljiva generatorja iz Romunije. Še vedno je v Sloveniji 185 tujih reševalcev - največ iz Avstrije, Nemčije, Poljske in Češke, ki skrbijo predvsem za upravljanje z generatorji.
Na Agenciji RS za okolje opozarjajo, da bodo danes sunki jugozahodnega vetra v severovzhodni Sloveniji ter v višjih legah Koroške in Notranjske presegali hitrost 70 kilometrov na uro, kar bi lahko povzročilo nova lomljenja požledenelih dreves in konstrukcij.
Kot kaže vremenska napoved, bo na zahodu države pretežno oblačno, predvsem na gorskih pregradah bodo rahle padavine, nad okoli 900 metri kot rahel sneg. Drugod bo delno jasno, zjutraj bo ponekod po nižinah še megla ali nizka oblačnost. Zvečer bo ob morju zapihal jugo.
Padavine se bodo zvečer od zahoda krepile in v noči na soboto zajele vso državo. Najvišje dnevne temperature bodo od štiri do osem, na Primorskem in v vzhodni Sloveniji do okoli 12 stopinj Celzija.
Vlada je v četrtek Civilni zaščiti sklenila nameniti 317.599 evrov prve intervencijske pomoči. Od tega bo 150.000 evrov namenjenih za nakup 40 agregatov, okoli 106.000 evrov za intervencijsko popravilo radijskega sistema ZARE, ostalo pa za 50.000 protipoplavnih vreč in 13 novih mobilnih repetitorjev.
Številne ceste so zaradi podrtega drevja in električne napeljave še vedno zaprte. Prav tako še vedno obstaja nevarnost padanja ledu in snega z vseh objektov nad cestami in z neočiščenih vozil.
Pri odpravljanju posledic ujme danes opozorilo pred vetrom
V številnih krajih po državi bodo tudi danes odstranjevali katastrofalne posledice vremenske ujme. V četrtek se je z njimi spopadalo okoli 7800 ljudi iz sistema zaščite in reševanja. Vremenoslovci pa opozarjajo na sunke jugozahodnega vetra, ki bi danes ponekod lahko presegali hitrost 70 kilometrov na uro in povzročili dodatno škodo.