Izpad električne energije zaradi uničenih daljnovodov je povzročil povečano uporabo prenosnih generatorjev električne energije, kar so najbolj občutile trgovine s tehničnim blagom.
"V Merkurju smo že od petka beležili izjemno povpraševanje po generatorjih električne energije. Trudili smo se, da smo največjo založenost zagotovili na območjih, ki so jih najbolj prizadeli izpadi električnega omrežja, a je zaloga v začetku tedna večinoma pošla," so sporočili z Merkurja. Nova pošiljka generatorjev bo v Merkurjeve trgovske centre prišla v sredini tedna.
"Generatorji v trgovinah so, saj jih dobavljamo dnevno," pa sporočajo z Bauhausa, kjer se prav tako soočajo s povečanim povpraševanjem.
Prodaja bistveno odstopa od povprečne vrednosti v osrednji Sloveniji, medtem ko je povpraševanje po generatorjih na Štajerskem manjše, je povedal vodja prodaje v Bauhausu Admir Žnidarič. K temu pa je dodal, da so generatorji električne energije opremljeni z navodili za uporabo in predvsem varno rabo. Na to opozarjajo tudi plakati v trgovinah.
Uporaba električnih generatorjev pa je lahko tudi nevarna. Zaradi njihove nepravilne rabe so do danes na centru za zastrupitve v ljubljanskem kliničnem centru obravnavali osem oseb, zastrupljenih z ogljikovim monoksidom. Štirje so potrebovali zdravljenje v hiperbarični komori.
V motorju agregata ob zgorevanju bencina ali dizelskega goriva se namreč sprošča tudi smrtno nevarni ogljikov monoksid, katerega smrtno nevarne koncentracije lahko nastanejo že po nekaj minutah delovanja električnega agregata v neprezračenem prostoru.
"Ogljikov monoksid je plin brez barve, vonja in okusa, ki pri vdihovanju ne draži sluznic, zato ga ne moremo zaznati in se pravočasno umakniti iz zastrupljenega območja. Na začetku zastrupitve z ogljikovim monoksidom imajo zastrupljenci neznačilne težave, kot so glavobol, slabost, bruhanje, utrujenost, omotičnost, oslabelost in poslabšanje osnovne bolezni," opozarja Miran Brvar s centra za zastrupitve.
Pri tem so še sporočili, da je ob sumu na zastrupitev z ogljikovim monoksidom treba takoj zapustiti objekt in poklicati pomoč na telefonsko številko 112.
Poleg obvezne uporabe agregata v zračnih prostorih je potrebna tudi pazljivost pri priključitvi generatorja v hišno omrežje. Z Elektra Primorska so sporočili, da lahko priključitev generatorja v hišno omrežje opravi samo strokovno usposobljena oseba.
Opozarjajo, da je treba pred priključitvijo električno napeljavo odklopiti z nizkonapetostnega omrežja, pred uporabo je treba generator ustrezno ozemljiti, pred zagonom pa izklopiti vse porabnike električne energije. "V kolikor niste prepričani, da je priključitev agregata varna, agregata ne priklapljajte," so zapisali.
Previdnost je potrebna tudi ob ponovni vzpostavitvi električnega omrežja. "Po normalizaciji napetosti v omrežju se mora ponovni priklop napajanja iz omrežja izvesti z napetostno pavzo, torej z obveznim izklopom agregata in izklopom vseh porabnikov v električni instalaciji. Ko se prepričamo, da so agregat in porabniki odklopljeni, vstavimo glavne varovalke in postopno priklapljamo posamezne porabnike," so še zapisali.
Bodite previdni, če uporabljate generatorje!
Povpraševanje po generatorjih električne energije je v zadnjih dneh močno naraslo. Največje je v osrednji Sloveniji, manjše pa na Štajerskem. Ob tem strokovnjaki opozarjajo na varno rabo teh naprav, saj se je do danes z ogljikovim monoksidom zastrupilo osem oseb.