Slovenija

V Mežiški dolini nadaljujejo z ukrepi proti obremenjenosti s težkimi kovinami

STA/mv
26. 1. 2014, 13.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Okoljska sanacija s težkimi kovinami obremenjene zgornje Mežiške doline, ki se je začela pa podlagi vladnega odloka izvajati v letu 2008, se letos nadaljuje. V občinah Črna in Mežica predvidevajo podobne ukrepe kot lani, ob tem pa glede na dosedanje izkušnje predlagajo tudi nove, med drugim da bi v sanacijo vključili tudi zasebne površine.

facebook

Zgornja Mežiška dolina je zaradi več stoletij izkopavanj in predelave svinčeve in cinkove rude obremenjena s težkimi kovinami. Teh je veliko predvsem v prahu in zemlji, zato so med najpogostejšimi ukrepi v občinah Črna na Koroškem in Mežica v zadnjih letih asfaltiranje makadamskih površin, zamenjava onesnažene zemlje, urejanje javnih površin, kjer se zadržujejo otroci, in mokro čiščenje javnih površin.
Po nekaj težavah v preteklih letih zaradi zamikov pri vladnem potrjevanju in posledičnem izvajanju in financiranju ukrepov sta občini Črna in Mežica lani z ministrstvom za kmetijstvo in okolje podpisali dveletne pogodbe, tako da je načrtovanje ukrepov za letos pravočasno. Občina Mežica letno zanje prejme 300.000 evrov, Črna pa 600.000 evrov.

Potreba po širitvi nabora ukrepov

V Črni na Koroškem po šestih letih izvajanja 15-letnega vladnega okoljskega sanacijskega programa ugotavljajo potrebe po širitvi nabora ukrepov. Med drugim bi morala biti vanje po besedah županje črnjanske občine Romane Lesjak vključena tudi možnost sanacije zasebnih površin. "Težko je namreč ločiti javni prah od tistega, ki se nabira na zasebnih površinah," je na vprašanje STA o predlogih sprememb ob robu novinarske konference minuli teden stanje slikovito opisala Lesjakova. V sanacijski program želijo vključiti tudi kmete, ki so sedaj izostali iz ukrepov, prav tako želijo, da se program podaljša za čas, ko ukrepi v minulih letih zaradi zamikov niso bili izvedeni. Če bi se v prihodnje pokazalo, da sanacija še ne prinaša želenih rezultatov, pa si po besedah Lesjakove želijo tudi ustrezno podaljšanje izvajanja.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo



Otroci obremenjeni s svincem

Eden od pokazateljev učinkovitosti izvajanja okoljskih sanacijskih ukrepov se kaže v stopnji obremenjenosti otrok s svincem, ki v zadnjih letih kaže trend znižanja, še vedno pa se najdejo otroci z zelo visokimi vsebnostmi. To redno preverja območna enota Nacionalnega inštituta za javno zdravje na Ravnah na Koroškem, kot se po novem imenuje dosedanji ravenski zavod za zdravstveno varstvo. Ta za izvajanje ukrepov letno prejme 100.000 evrov, pri čemer je del teh sredstev namenjen tudi za naloge agencije za okolje pri monitoringu zraka in tal, skupni znesek državnih sredstev za sanacijo okolja zgornje Mežiške doline pa tako letno znaša en milijon evrov. Na ravenski enoti nacionalnega inštituta za javno zdravje bodo tudi letos nadaljevali s preventivnimi in drugimi ukrepi. Kot so pojasnili za STA, letos na zdravstvenem delu po lanski izvedbi prevalenčne študije ponovno sledi redno spremljanje vsebnosti svinca v krvi otrok triletnikov.

Pripravljajo varen vrt

Lotili se bodo tudi manjše raziskave obremenjenosti otrok s svincem, in sicer glede na manjša območja bivanja. Letos želijo še okrepiti individualno svetovanje staršem otrok z višjimi vsebnostmi svinca, ki se je izkazalo za zelo potrebno in je bilo pri starših otrok zelo dobro sprejeto. "To slednje lahko že povezujemo z nekoliko spremenjeno problematiko, ki se premika od splošnega k specifičnemu in kjer že nekaj časa poudarjamo potrebo po vključitvi zasebnih zemljišč v sanacijo, saj je vedno bolj značilno, da je pri posameznih otrocih razlog večje izpostavljenosti neposredno bivalno okolje," so pojasnili na ravenski enoti nacionalnega inštituta za javno zdravje. Ob tem kot najbolj izpostavljeno območje navajajo zaselek Žerjav, kjer pa med drugim že nastaja varen vrt, ki ga želijo oblikovati kot zbirališče krajanov, kjer bi se družili in ljubiteljsko vrtnarili.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja