»V temi?« je bilo moje prvo vprašanje po tem, ko smo v uredništvo dobili povabilo za večerjo v temi. Ljudje smo namreč navajeni hrano pojesti prav 'z očmi', v zadnjih letih smo zaradi vse hitrejšega tempa življenja celo pozabili okušati in uživati v hrani. Prvo restavracijo v temi so odprli leta 1999 v Švici in v nekaj letih so postale pravi hit. A tokratno snidenje v temi je imelo predvsem humanitarno in socialno noto.
ZSSM (Zavod za slepo in slabovidno mladino) je v četrtek za izbrane goste pripravil prav posebno večerjo, kjer so stregli slepi natakarji, ki običajno nimajo priložnosti za zaposlitev. Vse to se dogaja v institucionaliziranem tonu, v sklopu rednega pouka, ki poteka na šoli, kjer natakarje učijo vseh tehnik, ki so pomembne za strežbo v temi. Cilj projekta je učni inkubator, ki bi se v prihodnosti preoblikoval v samozadostno restavracijo. Možnost zaposlitve bodo imeli tudi drugi dijaki zavoda, ki se šolajo za administratorja, ekonomskega tehnika, v prihodnje pa tudi za gospodinjskega pomočnika.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Uvodne večerje so se udeležili gospodarstveniki in politiki, katerim so slepi natakarji pokazali svoje veščine, in gostje so bili nad večerjo v temi navdušeni. Izkušnja, ki smo jo doživeli, je bila res edinstvena, saj če hrane ne vidiš, se ji res posvetiš in se prepustiš občutkom. Idejo za projekt je med popotovanjem po Izraelu dobila Maja Murenc, ki si je nato zadala cilj, da projekt uresničiti tudi v Sloveniji. Resnično si lahko zaželimo, da bo ideja zaživela tudi v praksi in tako ljudem, ki lahko vidijo, ponudila edinstveno izkušnjo, slepim pa izpolnitev sanj in vključitev v družbo.