Slovenija

Seznam težkih delovnih mest še iz Titovih časov

A.M. / STA
16. 11. 2013, 12.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Tako delodajalci kot sindikati opozarjajo, da je v sistemu poklicnega upokojevanja treba še veliko postoriti. Med drugim izpostavljajo, da je treba prenoviti seznam težkih in zdravju škodljivih delovnih mest, ki je bil nazadnje spremenjen konec 80. let prejšnjega stoletja. Tudi pokojninski načrt - kljub drugačnim napovedim - še ni sprejet.

dk

Na seznamu delovna mesta, ki jih ni več ...

Obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje oz. poklicno zavarovanje obsega zbiranje prispevkov delodajalcev na osebnih računih zavarovancev, na podlagi katerih slednji pridobijo pravico do poklicne pokojnine. Gre za zavarovance, ki opravljajo posebno težka in zdravju škodljiva dela ali dela, ki jih po določeni starosti ni mogoče uspešno poklicno opravljati.

Seznam težkih in zdravju škodljivih delovnih mest, na katerih se je treba vključiti v poklicno zavarovanje, je bil nazadnje spremenjen konec 80. let prejšnjega stoletja. Vključuje delovna mesta, značilna za takratni sistem in za podjetja, ki jih že zdavnaj ni več, pravijo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije.

Po besedah Milana Srne, ki je bil direktor nekdanjega Urada RS za varnost in zdravje, so v seznam med drugim uvrščeni rudarji, livarji, železarji in dimnikarji. Še vedno pa so na njem tudi delovna mesta, ki jih ni več, tako npr. delovna mesta na plavžih, je pojasnil za STA.

Nujen je nadzor nad plačevanjem prispevka delodajalca

Po besedah izvršne sekretarke za socialo pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Lučke Böhm nekateri poklici že zahtevajo uvrstitev v seznam, tako med drugim peki, ki so vsak dan v nočni izmeni. Podobno v komunali zahtevajo smetarji, opozarja.

V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pa ob tem poudarjajo, da bi morala ureditev spoštovati tako velika in srednja kot tudi mala podjetja. Pri tem je zato po njihovem opozorilu nujen strog nadzor. Tako pa se lahko denimo ob uvrstitvi poklica peka na seznam zgodi, da bodo velike pekarne plačevale zahtevani prispevek delodajalca v višini 10,55 odstotka za svoje peke, male pa ne, je za STA dejala izvršna direktorica GZS za socialni dialog Tatjana Čerin.

Mala podjetja bodo tako po njenih besedah bolj konkurenčna od tistih, ki bodo plačevala prispevek. Dokler ne bodo vsa podjetja plačevala prispevka, ima lahko uvrščanje novih poklicev na seznam neželene učinke, poudarja.

Zamujata tako uredba o merilih za določitev težkih delovnih mest kot pokojninski načrt

Tako sindikati kot delodajalci opozarjajo, da je nujno treba sprejeti uredbo o merilih za določitev težkih in zdravju škodljivih delovnih mest. Predpis bi moral biti v skladu s pokojninsko reformo sprejet že do konca junija, a se delo pri njegovi pripravi ne premakne, opozarja Čerinova.

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so za STA pojasnili, da posebna delovna skupina, ki je pripravila tudi pokojninski načrt poklicnega zavarovanja, že več mesecev pripravlja tudi uredbo.

Poleg uredbe pa zamuja tudi omenjeni pokojninski načrt, ki bi moral biti v skladu s pokojninsko reformo potrjen do konca septembra. Ministrica za delo Anja Kopač Mrak, ki je podpis načrta predvidela že za iztekajoči se teden, še preverja nekatere podatke, so za STA povedali na ministrstvu. Dokument, ki bo po podatkih Kapitalske družbe približno 50 zavarovancem z že izpolnjenimi pogoji omogočil poklicno upokojitev v skladu z reformo, bo podpisan čim prej, so dodali.

V sistem obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja oz. poklicnega zavarovanja je po zadnjih podatkih Kapitalske družbe vključenih nekaj manj kot 44.700 zavarovancev.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost