Kot so za STA sporočili iz Pahorjeve delegacije, je predsednik izrazil prepričanje, da lahko med Slovenijo in Kosovom pride do okrepitve sodelovanja na vseh ravneh. "Strinjala sva se, da zgodovina dobrih odnosov to poglobitev obeta," je dejal na skupni novinarski konferenci po srečanju.
Kot je ocenil, so odnosi med državama v političnem smislu odlični, izrazil pa je upanje, da bo naslednjič predsednica Kosova Slovenijo obiskala z gospodarsko delegacijo, da se bodo odnosi poglobili tudi na gospodarskem področju, kjer je po Pahorjevih ocenah še precej prostora.
Podčrtal je, da je Slovenija druga največja investitorka na Kosovu. "Mi bi si želeli, da bi bila blagovna in storitvena menjava se večja," je dejal.
Kot je še povedal Pahor, sta se z Jahjago pogovarjala tudi o sodelovanju na kulturnem področju, pa tudi o zavezništvu in prijateljstvu med obema državama.
Namen Pahorjevega obiska na Kosovu je tudi v podpori procesu Brdo, katerega glavni namen je vzpostavitev političnega dialoga na najvišji politični ravni, z namenom reševanja preostalih bilateralnih in regionalnih vprašanj. V okviru tega procesa je kosovska predsednica 25. julija tudi obiskala Slovenijo.
Med drugim je pohvalil tudi napredek v dialogu med Beogradom in Prištino. "To je najbolj pozitivno impresiven dosežek modrosti, poguma in politične volje za mirno reševanje odprtih vprašanj na Zahodnem Balkanu," je izpostavil slovenski predsednik. "To vliva prepotreben pogum za soočanje z drugimi problemi, ki so na svetovni in evropski agendi," je dodal.
Spomnil je tudi na svoj nagovor kosovskemu parlamentu na njegovi ustanovni seji leta 2001, kjer je Pahor kot tedanji predsednik slovenskega državnega zbora nastopil na povabilo Združenih narodov.
"Dejal sem, da se bosta morala dva naroda naučiti živeti z zamenjanima vlogama; albanski kot večinski narod nove države in srbski kot manjšinski in da je od obeh odvisna prihodnost te države (...) Našli ste pot, da je to sobivanje postalo znosno in da mladim vseh nacionalnosti vliva optimizem," je dejal in izrazil tudi čestitke Kosovu "za izjemen dosežek" v ureditvi odnosov s sosedami in za zagotovitev pravic vseh narodov na Kosovu.
Po pogovorih s kosovsko predsednico se je Pahor nocoj srečal še s predsednikom kosovskega parlamenta Jakupom Krasniqijem. V sredo ima na programu še srečanje s predsednikom kosovske vlade Hashimom Thacijem in visokim predstavnikom EU na Kosovu Samuelom Žbogarjem.
Danes je obiskal tudi poveljstvo mednarodnih sil Kfor v Prištini in se sestal s poveljnikom Salvatorejem Farino, v sredo pa bo v Peći obiskal tudi pripadnike slovenskega kontingenta na Kosovu. Kot je dejal Pahor, je misija Kforja "ena tistih, ki je zelo uspešno opravila svoje naloge pri ureditvi občutljivih razmer". Trenutno je sicer na Kosovu 307 pripadnikov in pripadnic Slovenske vojske.
Pahor je bil nazadnje na Kosovu marca 2010, tedaj kot predsednik vlade. Tokrat je v vlogi predsednika republike na prvem uradnem obisku na Kosovu. Leta 2009 se je sicer na Kosovu mudil tudi tedanji slovenski predsednik Danilo Türk, a je šlo za delovni obisk.