V torek se je namreč iztekel rok, do katerega so morali študenti, ki so do sedaj bivali v študentskem domu ali pri zasebniku s subvencijo, oddati vloge za podaljšanje bivanja za prihodnje študijsko leto.
Po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport je bilo v vseh visokošolskih središčih z izjemo kranjskega letos vloženih več prošenj za podaljšanje bivanja in za sprejem kot lani. Rok za sprejem se je sicer iztekel že 12. avgusta, medtem ko se je rok za oddajo vloge za podaljšanje bivanja iztekel v torek.
V Visokošolskem središču v Ljubljani se je število prošenj za podaljšanje bivanja po podatkih, ki zajemajo vloge, oddane prek spletnega portala eVŠ, z lanskih 6656 letos povečalo na 6951. V Mariboru so prejeli 2270 tovrstnih prošenj (lani 2165), v Kopru pa 757 (lani 692). Medtem pa je v Visokošolsko središče v Kranju za študijsko leto 2013/2014 prispelo 18 prošenj za podaljšanje bivanja, leto pred tem pa 25.
Tudi pri vlogah za sprejem je slika podobna. Število prošenj v Visokošolskem središču v Ljubljani se je z lanskih 4748 letos povečalo na 5231, v Visokošolskem središču v Mariboru z lanskih 1515 na letošnjih 1653, v Visokošolskem središču v Kopru pa z lanskih 800 na letošnjih 948.
Skupno je bilo torej letos oddanih 9996 prošenj za podaljšanje bivanja in 7862 prošenj za sprejem.
Za študijsko leto 2013/2014 je sicer razpisanih 10.552 subvencioniranih ležišč v javnih študentskih domovih, 1621 subvencioniranih ležišč za študente v dijaških domovih, 637 subvencioniranih ležišč v zasebnih študentskih domovih in 1743 subvencioniranih ležišč pri zasebnikih. Skupaj torej 14.553 subvencioniranih ležišč.
Lani je bila ponudba nekoliko obsežnejša, zlasti pri zasebnikih in v zasebnih študentskih domovih. Skupno je bilo na voljo 15.839 subvencioniranih ležišč. Pri načrtovanju ponudbe za letos pa je bila upoštevana realizacija preteklega leta, so za STA pojasnili na ministrstvu.
Letos je za subvencioniranje bivanja študentov sicer na voljo 3,2 milijona evrov, cenzus za dodelitev subvencije pa znaša 2288,21 evra bruto mesečno na družinskega člana v letu 2012. Subvencije za bivanje pri zasebnikih po podatkih ministrstva znašajo 40 evrov.
Glede na razmerje med številom prošenj in kapacitetami subvencioniranih ležišč bo problem bivanja v času študija za večino študentov torej jeseni rešen. Novo bivališče pa bodo najverjetneje morali poiskati nekateri podiplomski študenti, ki so doslej bivali v Domu podiplomcev Ljubljana (DPL).
Kot je danes poročal Žurnal24, se bodo namreč morali oktobra zaradi novih pravil iz njega izseliti vsi podiplomski študenti, ki nimajo statusa mladih raziskovalcev oziroma niso tujci s štipendijami ali gostujoči profesorji in raziskovalci.
V Študentskem domu Ljubljana (ŠDL) pojasnjujejo, da so se pravila usklajevala vse od decembrske združitve DPL in ŠDL, sprejeta pa so bila konec julija. "V DPL je obstajal čakalni seznam, v drugih domovih ŠDL pa so bile proste kapacitete. Ker so nekatere kapacitete v drugih domovih ŠDL na podobni ravni kot v DPL, lahko drugi študenti podiplomci bivajo v teh prostorih," so zapisali v ŠDL.