Sirski režim obtožbe zanika, s številnih strani pa prihajajo pozivi inšpektorjem ZN, ki so v Siriji, naj navedbe razišče. Napadi vladnih sil so se osredotočili na vzhodni del sirske prestolnice, navaja nevladna organizacija Sirski observatorij za človekove pravice.
Televizijski kanal Al Arabija je poročal o najmanj 500 mrtvih, medtem ko je sirska skupina aktivistov Sirski lokalni koordinacijski odbori naštela najmanj 635 mrtvih. Sirska nacionalna koalicija je kasneje prek spletnega družbenega omrežja Twitter sporočila, da je bilo v "smrtonosnem napadu s kemičnim orožjem" ubitih več kot 650 ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Aktivisti so ob tem sporočili, da so vladne sile ob napadih v regiji Gutah uporabile strupeni plin. Ekipo strokovnjakov ZN, ki v Siriji preiskujejo navedbe o uporabi kemičnega orožja, so zato v observatoriju pozvali, naj obiščejo območje in ljudem zagotovijo pomoč, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Tudi Arabska liga je pozvala inšpektorje ZN, naj nemudoma obiščejo mesto napada. Tam naj se prepričajo o "realnosti situacije" in raziščejo "okoliščine tega zločina", je poudaril generalni sekretar Arabske lige Nabil al Arabi.
Tem pozivom se je pridružilo več držav. Francoski predsednik Francois Hollande je inšpektorje ZN pozval k obisku domnevnega prizorišča napada s kemičnim orožjem. Tudi švedski zunanji minister Carl Bildt je prek Twitterja Sirijo pozval, naj hitro odobri dostop do mesta napada inšpektorjem.
Predstavnik uporniške Svobodne sirske vojske Luaj Mokdad je ob tem sporočil, da uporniki poskušajo zbrati podatke o številu žrtev na vsaj desetih različnih lokacijah. Ekipo mednarodnih inšpektorjev je ob tem prav tako pozval, naj preiščejo navedbe opozicije. "Če je ekipa ZN prišla v Sirijo, da bi sedela v hotelu v Damasku, naj gredo raje domov. Ti pokoli so bili storjeni le nekaj kilometrov stran od hotela, v katerem bivajo," je poudaril Mokdad.
Na incident se je odzval tudi britanski zunanji minister William Hague, ki je zagotovil, da bo Velika Britanija obtožbe o uporabi kemičnega orožja predložila Varnostnemu svetu ZN. Izrazil je še "globoko zaskrbljenost" zaradi navedb in dejal, da bi v primeru njihove potrditve šlo za "šokantno eskalacijo".
Kot je dodal Hague, Velika Britanija še zbira informacije o incidentu, zato navedb še ni mogoče potrditi. "Tisti, ki odredijo uporabo kemičnega orožja, in tisti, ki ga uporabijo, ne smejo dvomiti, da bomo storili vse, da jih pokličemo na odgovornost," je še poudaril.
Sirska nacionalna koalicija je medtem zaradi incidenta pozvala k nujnemu zasedanju Varnostnega sveta ZN.
Sirski režim je sicer obtožbe zanikal. "Poročila, da je bilo uporabljeno kemično orožje, so neresnična," je poročala uradna sirska tiskovna agencija Sana. Obtožbe naj bi bil namenjene podpori terorizmu in oviranju dela misije strokovnjakov ZN.
Inšpektorji ZN, ki so v državo pripotovali v nedeljo, so zadolženi, da ugotovijo, če je bilo v krvavi sirski državljanski vojni uporabljeno kemično orožje. Njihova misija naj bi trajala dva tedna, predvidoma pa naj bi preučili tri lokacije, tudi kraj Han al Asal blizu Alepa, kjer naj bi po trditvah sirske vlade uporniki 19. marca uporabili kemično orožje in ubili najmanj 26 ljudi.
Vojska naj bi v napadu uporabila kemično orožje
Sirske vladne sile so ob intenzivnem bombardiranju obrobja Damaska danes po navedbah aktivistov uporabile strupeni plin. Ubitih je bilo več sto ljudi, poročajo tuje tiskovne agencije.