Slovenija

Kaj Alenki Bratušek pomeni največji praznik Prekmurja?

STA
16. 8. 2013, 19.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Premierka Alenka Bratušek je ob državnem prazniku dnevu združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom čestitala vsem Prekmurkam in Prekmurcem ter vsem tam živečim etničnim skupnostim. Po njenem mnenju največjega praznika Prekmurja ne kaže razumeti samo kot spomin na viharno preteklost, temveč predvsem kot upanje na boljšo prihodnost.

Profimedia
Premierka največji praznik Prekmurja razume predvsem kot upanje na boljšo prihodnost

Bratuškova je v poslanici pred sobotnim praznikom poudarila, da so Prekmurci kljub stoletjem, ki so jih preživeli pod okriljem Ogrske, ločeni od "svojega" naroda, uspeli ohraniti skrb za kulturno vključevanje zaradi zvestobe slovenski kulturi, jeziku in narodu, ki so jo živo prenašali iz roda v rod.

Tamkajšnje prebivalke in prebivalci so se pred nekaj manj kakor sto leti odločno opredelili za Slovenijo in izkazali svojo pripadnost slovenstvu. Obeleževanje tega zgodovinskega dogodka, brez katerega Slovenija danes ne bi bila takšna, kakršna je, nas spomni na stoletni boj za obstanek, ki je Prekmurce umestil v skupno upravno in politično okolje, je poudarila premierka.

Ob tem je opozorila na pomen odmevnih izjav iz zgodnjega dvajsetega stoletja, ki izključujejo sovraštvo, govorijo pa o ljubezni in bratstvu. Podporniki takratnih shodov so soglasno poudarjali, da "luebijo" in da "ne sovražijo". Po njenem mnenju bi lahko po stoletju takšne besede vzeli za zgled.

In četudi je bila meja takrat predmet spora, ga je tamkajšnje modro in zavedno prebivalstvo uspelo razumeti kot priložnost, strahove pa je premagalo in jih "prevedlo" v upanje in zaupanje. To je še danes sestavni del dragocenega prekmurskega stičišča različnih jezikov, kultur in veroizpovedi, je opozorila.

Kot pravi, ima slovenska vlada do Prekmurja številne dolgove, a pomoč ne bo mogoča izključno s proračunskimi sredstvi. "Ta bodo morala biti izkoriščena predvsem za ustvarjanje možnosti, pri čemer gonilna sila ostajate tamkajšnji prebivalci s svojo pridnostjo, vztrajnostjo in modrostjo," je zapisala v poslanici.

Številni razvojni domači in tuji projekti ter možnosti v turizmu bodo omogočili gospodarsko rast in odpiranje novih delovnih mest, ki bosta omogočila predvsem mladim, da bodo našli priložnost in motiviranost v svojem domačem okolju, napoveduje in upa Bratuškova. "Potisnjenost v kot" po drugi strani pomeni hkrati tudi bližino Avstrije, Madžarske in Hrvaške, kar mora ostati in postati prednost, saj odpiranje meja prinaša številne nove možnosti, medsosedske povezave in prijateljske vezi, je dodala.

Dodala je tudi, da naj bo praznični dan priložnost "za vaše veselje in vaš ponos, čemur se pridružuje vsa Slovenija".