Slovenija

Slovenščina skupni jezik Evropske unije?

Simon Rosc
16. 8. 2013, 11.35
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Na spletni strani Deutschlandradio Kultur – dradio.de je Nemec Stefan Monhardt podal zanimiv predlog. Predlaga namreč, da se slovenščina uvede kot skupen jezik Evropske unije.

Arhiv Svet24

Nemec je sicer po izobrazbi germanist in filolog, ta svojevrstna zamisel pa se mu  je utrnila ob izjavi nemškega predsednika Joachima Gaucka, ki je dejal, da bi moralo zaradi boljšega sporazumevanja čim več Evropejcev usvojiti znanje angleščine.

Monhardt se je za slovenščino odločil, ker smo majhen narod, slovenščina pa precej neznan jezik in bi se tako morali vsi narodi Evropske unije približno enako potruditi, da bi se sporazumeli. Slovenščine se je Nemec domislil tudi zaradi dejstva, da bi moral biti skupni jezik kar se da nevtralen. Tudi v diplomatskem svetu se pogosto uporablja jezik, ki nobenemu od udeleženih ni materni jezik, zaradi česar nihče ne uživa prednosti. Dodal je še, da bi se morali vsi naučiti vseh 23 uradnih jezikov Evropske unije, da bi s lahko bolje sporazumevali, a je to popoln absurd.

Če bi slovenščina res postala skupni jezik EU, bi se moralo 99 odstotkov Evropejcev našega jezika na novo naučiti. Nas pa je tudi pohvalil, dejal je namreč, da smo dober zgled za učenje tujih jezikov, izpostavil je, da se v šolah učimo angleško, nemško, italijansko, madžarsko …

Kot se za takšen predlog spodobi, je zaključil po slovensko. Zapisal je: »Združeni v različnosti!« in dodal, da se sam že uči slovensko.