Slovenija

Osem let zaporne kazni za Šrota in Bavčarja

STA / S.R.
16. 7. 2013, 10.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Tožilec Jože Kozina je v sojenju zaradi domnevno nezakonite prodaje delnic Istrabenza danes za nekdanjega predsednika uprave Pivovarne Laško Boška Šrota predlagal osem let zaporne kazni.

Mediaspeed
Kot kaže se Bavčar zaporu le ne bo uspel izogniti.

Za nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja pa prav tako predlaga osem let zaporne kazni. Za oba predlaga tudi stranske denarne kazni. Kaznivih dejanj, povezanih s preprodajo delnic Istrabenza, sta poleg Šrota in Bavčarja obtožena še nekdanji predsednik uprave Maksime Holdinga Nastja Sušinski in nekdanji Istrabenzov svetovalec Kristjan Sušinski. Za Nastjo Sušinskega tožilec predlaga štiri leta in šest mesecev zaporne kazni, za Kristjana Sušinskega pa pet let zapora.

Za vse obtožene tožilec predlaga stranske denarne kazni v višini 35.000 evrov. Kar se tiče protipravno pridobljene premoženjske koristi pa tožilec predlaga, da Bavčar vrne 21 milijonov evrov, Kristjan Sušini 3,5 milijona evrov,

Tožilstvo obtoženim očita kazniva dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter pranja denarja, do katerih naj bi prišlo leta 2007 ob preprodaji 7,3-odstotnega deleža Istrabenza.

Tožilec je še predlagal, da se Bojanu Koriski in Bojanu Finku odvzame denar, ki naj bi ga na njuna računa nakazal Bavčar, in sicer Korsiki 400.000 evrov, Finku pa 270.000 evrov, ter da FB Investicije vrnejo 6,5 milijona evrov.

V zadnjih štirih mesecih je bila v glavni obravnavi po mnenju tožilca dokazana krivda obtoženih. Kozina je v sklepnem govoru poudaril, da so se očitana kazniva dejanja zlorabe položaja in pranja denarja odvila po skrbno načrtovanem scenariju na lokacijah v Ljubljani in Laškem.

"Tekom sojenja je bilo nesporno ugotovljeno, da so bile z izključnim namenom prikritja povezave med Pivovarno Laško in Kristjanom Sušinskim ter Bavčarjem uporabljene kar tri družbe - Plinfin, Microtrust in Sportina," je dejal Kozina. Z nezakonito prodajo so, kot je poudaril, Pivovarno Laško oškodovali za 25,4 milijona evrov.

Junija 2008 je na vrhovno državno tožilstvo v zvezi s tem na tožilstvo prispela prijava ljubljanskega župana Zorana Jankovića, urad za preprečevanje pranja denarja pa je preiskoval denarne tokove med Bavčarjem in Kristjanom Sušinskim, je začetek preiskovanja sporne prodaje delnic opisal tožilec.

Po njegovem mnenju je ključno, da je moral Šrot po navodilu ostalih obtoženih za zaščito njihovega interesa skriti obe opcijski pogodbi o prodaji delnic. S takšnim ravnanjem naj bi želel prikriti neugodne povezave med družbo, ki jo je zastopal, ter Kristjanom Sušinskim in Bavčarjem, je poudaril Kozina.

"Jasno je, da Pivovarna Laško od tega ni imela nobene koristi. Sta pa jo imela Bavčar in Kristjan Sušinski," je ocenil tožilec. Poudaril je, da je bila istega dne, kot so se sklenile antedatirane pogodbe o prodaji delnic Istrabenza, sklenjena tudi tripartitna pogodba o prodaji delnic Mercatorja.

Nastja Sušinski pa je v imenu družbe Microtrust podpisal obe opcijski pogodbi in bil s tem po mnenju tožilca naklepno pomagal pri kaznivem dejanju pranju denarja. "Šrotu je dal na voljo družbo Microtrust za izvršitev koristi," je njegovo vlogo opisal Kozina.

S sklepnimi besedami bodo danes nadaljevali zagovorniki in obtoženi, izrek sodbe pa naj bi sledil v petek.