Nekdanji direktor pa naj bi si pridobil skupno premoženjsko korist v znesku približno 160.000 evrov.
Potem ko so v drugi polovici letošnjega maja preiskovalci NPU-ja obiskali prostore Mestne občine Maribor in preiskovali sume storitve kaznivih dejanj v zvezi z radarji, naj bi včeraj na okrožno državno tožilstvo v Mariboru podali novo kazensko ovadbo. Ta se nanaša na 49-letnega nekdanjega direktorja gospodarske družbe, 50-letnega nekdanjega predsednika nadzornega sveta te družbe, in 48-letnega osumljenca, takrat zaposlenega na občini, na območju katere ima ta gospodarska družba sedež. Ugotovljeno je bilo, da sta obe sklenjeni pogodbi za družbo, ki je sicer v posredni lasti občine, škodljivi in nepotrebni. Po poročanju Slovenskih novic naj bi šlo za nekdanjega direktorja in nekdanjega nadzornika mariborskega podjetja Farmadent Leopolda Donka in Danila Burnača, vpleten pa je bil tudi nekdanji mariborski župan Franc Kangler, pri katerem gre že za štirinajsto ovadbo.
Donko in Burnač včeraj nista bila dosegljiva, Kanglerja pa smo ujeli na morju. Dejal je, da gre za maščevanje. »Marsikatera ovadba je že padla. Če so ovadili mene, bi morali vsak dan tudi predsednico vlade, ki velikokrat kaj predlaga. Čudim se, da sem ovaden, ko krivijo direktorja, ki je odtujil večjo vsoto premoženja in za reprezentanco letno porabil okoli 200 tisoč evrov, sam pa sem le predlagal prokuristko nadzornemu svetu,« je dejal Kangler.
Ovadbe nam je potrdila tudi višja državna tožilka Januša Kušar Rotman, sicer namestnica vodje ODT-ja v Mariboru. »Omenjena kazenska ovadba se nanaša na sklenitev pogodb o svetovanju, zaposlovanju in druge sklenjene škodljive pogodbe. Več okoliščin vam zaradi stanja zadeve, ki je v predkazenskem postopku, ne moremo posredovati,« je še zapisala Kušar Rotmanova.
Na Policijski upravi Maribor smo izvedeli, da so preiskovalci nekdanjega direktorja kazensko ovadili zaradi utemeljenega suma storitve dveh kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, ker je zlorabil svoj položaj tako, da je v nasprotju z dolžnim in pričakovanim ravnanjem poslovodne funkcije direktorja v letu 2009 sklenil pogodbo o svetovanju in pogodbo o pravni pomoči. Ugotovljeno je bilo, da sta obe sklenjeni pogodbi za družbo, ki je sicer v posredni lasti občine, škodljivi in nepotrebni.
Z opisanim ravnanjem je obema pogodbenima strankama pridobil skupno premoženjsko korist v znesku približno 160.000 evrov, za isti znesek pa gospodarski družbi, ki jo je vodil, povzročil premoženjsko škodo. Nekdanji predsednik nadzornega sveta je utemeljeno osumljen storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski, ker je zlorabil položaj predsednika nadzornega sveta družbe s tem, ko je v letu 2011 izpeljal postopek zaposlitve prokuristke v nasprotju z Aktom o ustanovitvi gospodarske družbe in nato brez ustreznega pooblastila sklenil pogodbo o zaposlitvi in opravljanju funkcije prokuristke v družbi.
Nekdanji zaposleni na občini pa je utemeljeno osumljen napeljevanja k storitvi vseh treh navedenih kaznivih dejanj, s tem ko je posredoval in vplival na direktorja in predsednika nadzornega sveta. Preiskovalci NPU-ja so preiskavo pričeli v začetku leta 2013 na podlagi ugotovitev protikorupcijske komisije in ob usmerjanju mariborskega okrožnega državnega tožilstva.