Slovenija

Tatovi se lotevajo starejših občanov v osamljenih hišah.

STA / S.R.
4. 7. 2013, 12.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Dolenjski policisti so v zadnjem času znova obravnavali nekaj primerov, v katerih so neznanci izkoristili zaupanje in nepazljivost občanov in kradli iz stanovanjskih hiš.

Thinkstock

Na Policijski upravi Novo mesto opozarjajo na previdnost in ob tem ugotavljajo, da so žrtve tovrstnih kaznivih dejanj predvsem starejši, ki živijo v osamljenih hišah na podeželju. Na dvorišče stanovanjske hiše v okolici Metlike so se tako pred dnevi pripeljali štirje neznanci in lastnika spraševali, ali prodaja kmetijski traktor. Eden izmed neznancev ga je s pogovorom zamotil, ostali pa so vstopili v odklenjeno stanovanjsko hišo in odtujili gotovino.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!



V okolici Trebnjega pa so štirje neznanci vstopili v odklenjeno stanovanjsko hišo. Trije so s pogovorom zamotili oškodovanko, četrti pa je izkoristil njeno nepazljivost, preiskal prostore ter našel in ukradel gotovino in dokumente.

Kot opozarjajo policisti, tovrstni storilci kaznivih dejanj ponavadi že ob prihodu želijo pridobiti zaupanje ljudi, njihov edini cilj pa je, da jih okradejo. Storilci svoje žrtve oziroma kraje, kjer bodo izvršili kaznivo dejanje, pogosto izberejo vnaprej, tako da jih opazujejo.

Na Policijski upravi Novo mesto se trudijo povečati prisotnost policistov na teh območjih, zato policisti obiskujejo starejše, ki živijo sami na podeželju, in jim svetujejo, kako naj ravnajo samozaščitno.

V primeru, da opazijo sumljiva vozila in neznance, ki si ogledujejo stanovanjske hiše ali druge objekte, jim svetujejo, naj o tem takoj obvestijo policiste na številko 113 in jim sporočijo registrsko številko vozila, znamko in smer, kamor so se neznanci odpeljali.

Pred odpiranjem vrat naj ljudje pogledajo, kdo je obiskovalec, neznancev pa naj ne spuščajo v hišo. Če ti želijo vstopiti nasilno, naj lastnik takoj pokliče policiste. Vsiljivim ali nasilnim osebam naj se odločno uprejo. Govorijo naj glasno, da pritegnejo pozornost sosedov in po potrebi pokličejo na pomoč. Ob tem naj dosledno zapirajo okna in vrata, tudi če hišo zapustijo le za kratek čas oziroma se nahajajo v bližini, svetujejo policisti.

Obenem pa policija opozarja, da ljudje v primeru ropa ne reagirajo pretirano pogumno in naj se ne spuščajo v fizično obračunavanje, še posebej če je ropar fizično močnejši ali če jih je več. Zapomnijo naj si čim več njegovih osebnih značilnosti ter opazujejo, kje se je storilec gibal in česa se je dotikal. Takoj po dejanju naj oškodovanci pokličejo policijo in do prihoda policistov pustijo kraj nedotaknjen, da se bodo ohranile sledi, ki so pomembne za odkritje in dokazovanje kaznivega dejanja.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja