Slovenija

Janšina obsodba močno odmeva

STA/M.J.
6. 6. 2013, 21.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Obsodba prvaka SDS Janeza Janše in njegove napovedi o uporabi pravnih, a tudi vseh političnih sredstev zoper sodbo so tudi danes močno odmevale.

Zajem zaslonske slike

Predsednik države Borut Pahor pravi, da je odločitve sodišč treba spoštovati, protikorupcijska komisija pa izraža podporo pravosodnim organom. V SDS poudarjajo, da po obsodbi beležijo veliko pristopov. Premierka Alenka Bratušek sodbe v zadevi Patria ne komentira, saj ne želi komentirati zadev v pristojnosti sodišč. Prav tako meni, da bi morali imeti podobno stališče vsi politiki.

Podobno izpostavlja predsednik republike Pahor. Ob robu srečanja z ministrico za delo in varuhinjo človekovih pravic je dejal, da moramo kot demokratična in pravna država odločitve sodišč sprejeti in jih spoštovati, pa naj se z njimi strinjamo ali ne. Poudaril je, da morajo biti v svojih izjavah previdni tisti, ki "imamo več politične moči in bi lahko dajali zgolj vtis, da poskušamo s svojimi izjavami kakor koli vplivati na sicer avtonomno vejo sodne oblasti". Okoliščine, ki smo jim priča, pa razume kot "povečano tveganje za doseganje potrebne nacionalne enotnosti".

V Komisiji za preprečevanje korupcije pa so v odzivu na sredino sodbo izpostavili, da je ta obenem opozorilo pravne države, da je trgovanje z vplivom resno korupcijsko kaznivo dejanje in tudi poziv tistim, ki so v javni upravi ali v gospodarstvu soočeni z "nespodobnimi ponudbami", da se temu uprejo ter dejanja prijavijo.

"Delo institucij pravne države, med katerimi imajo nedvomno ključno vlogo prav pravosodni organi, je odločilni pogoj za delovanje vladavine prava in uveljavljanje Slovenije kot pravne ter socialne države," pišejo v komisiji. Ob tem izpostavljajo, da ta sodba, če bo prestala vse pritožbene instance, "ne more biti zadnja in edina".

Danes se je na svojem Twitter računu oglasil tudi prvak SDS Janez Janša in se zahvalil vsem za podporo. Iz njegove stranke SDS pa so sporočili, da v zadnjem času, še posebej pa od sredine obsodbe, beležijo veliko pristopov. Podpor, ki jih prejemajo na stranko in tiste, ki jih prejema Janša osebno, "pa je na stotine", so sporočili. Njihovi vidni predstavniki in nekateri analitiki so sicer že v sredo ocenili, da bo obsodba prispevala h krepitvi stranke.

Skupina posameznikov za petek napoveduje prižiganje sveč in polaganje rož pred sodišči v Sloveniji. Kot navajajo, je namreč umrla pravna država. Udeležbo je na spletnem omrežju za zdaj potrdilo okoli 400 ljudi. Sveče so pred nekaterimi sodišči prižgali že v sredo in danes.

Zadeva Patria medtem odmeva tudi v tujih medijih. Hrvaški časnik Jutarnji list v komentarju z naslovom "Janša: Poraženec, ki se bo moral naučiti, da besna retorika ne deluje" je zapisal, da je Janša, karizmatična osebnost, človek, zaradi katerega so protestirali tudi v Zagrebu, prvi obrambni minister samostojne Slovenije, postopoma uničeval svojo karizmo.

Večernji list pa je v članku o sojenju zapisal, da je presenetljivo, da v sredo v Ljubljani ni bilo čutiti katarze, kakršna se je občutila, ko je bil obsojen bivši hrvaški premier Sanader in ko so Slovenci zavidali "skandinavizaciji" Hrvaške.

Še vedno pa ostaja vprašanje, katera sredstva bo Janša poleg pritožbe še uporabil proti obsodbi. V sredo je omenil tudi možno ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije. Politikov sicer za zdaj ne želijo ugibati, za katera politična sredstva lahko gre.

Predsednik DZ Janko Veber (SD) je pojasnil, da ustava določa jasno delitev oblasti, politika pa ne sme posegati predvsem v pravosodno vejo. Izrazil je pričakovanje, da se bodo vsi, ki o tem razmišljajo, tega tudi zavedali. Če najmanj 30 poslancev zahteva ustanovitev preiskovalne komisije, pa je treba po njegovih besedah takšno komisijo tudi ustanoviti.

Poslanec SDS Andrej Vizjak je dejal, da ne pozna nobene pobude v smeri ustanovitve preiskovalne komisije o samem poteku sojenja, tako da zadevo težko komentira. "Lahko, da bomo o tem razpravljali v prihodnjih dneh, a ta trenutek o tej temi še nismo odprli razprave, tudi ne v poslanski skupini," je še poudaril Vizjak.

Prvak SLS Franc Bogovič pa je spomnil, da je bilo v preteklosti ustanovljenih že kar nekaj preiskovalnih komisij, a po njegovi oceni niso prinesle nobenega dobrega rezultata. Boji se, da bi bilo v tem primeru enako.

Vodja poslancev SD Matjaž Han pa meni, da ni potrebe, da predsedniki strank in poslanci na "razgreta čustva prilivajo še več olja".

Iz ljubljanskega okrajnega sodišča so sicer danes sporočili še statistične podatke o primeru. Kot navajajo, je sodišče v tej zadevi opravilo 51 narokov, ki so skupno trajali 244 ur in 31 minut. Zaslišali so 34 prič, od tega 16 tujih prek videokonference, stroški sojenja pa znašajo 25.847 evrov. Ob vložitvi obtožnega predloga je spis obsegal 12.200 strani, zdaj pa 21.700, od tega 600 z oznako zaupno.

Na sodišču so tudi omenili, da je bilo lani v pritožnem postopku potrjenih 81,69 odstotka sodb, ki se jih je izpodbijalo, 7,75 odstotka je bilo spremenjenih, 10,56 odstotka pa razveljavljenih. Leta 2011 je bilo potrjenih 78,75 odstotka sodb.

Vsi trije v sredo obsojeni - poleg Janše tudi lastnik Rotisa Ivan Črnkovič in brigadir Tone Krkovič - so namreč napovedali pritožbo. To bodo lahko vložili v 15 dneh po prejemu pisnega odpravka sodbe, kar se bo po predvidevanjih sodišča zgodilo po sodnih počitnicah.