Slovenija

Ko bomo razpravljali o prihodnosti, bomo razpravljali o današnjih problemih

STA / S.R.
23. 4. 2013, 11.11
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Začela se je prva konferenca v okviru projekta Slovenija 2030. Gostitelj, predsednik republike Borut Pahor je poudaril, da želi ugotovili, ali je smiselno v teh okoliščinah razmišljati o prihodnosti, in na kakšen način razmišljati, da bi bilo koristno za družbo.

Mediaspeed
Predsednik republike Slovenije Borut Pahor.

Ko bomo razpravljali o prihodnosti, bomo razpravljali o današnjih problemih, je dejal. Kot je v nagovoru udeležencem poudaril predsednik republike, je vredno izmenjati vsaj neka temeljna mnenja o tem, "ali je sedanja kriza spričo svojih razsežnosti takšne narave, da nas sili zgolj k praktičnim ukrepom iz dneva v dan, ali je zaradi te krize čas, ko vse intelektualne potence našega naroda morajo zbrati moč in pogum, da skušajo tematizirati prihodnost".

Dodal je, da bi lahko konference v okviru projekta Slovenija 2030 v prihodnosti postale "nek pomemben intelektualni proces, ki smo mu bili Slovenci priča v 80. letih, ko se je sredi intelektualnega vrenja budilo spoznanje, da potrebujemo demokratično okolje".

Ko bomo razpravljali o prihodnosti, bomo hkrati razpravljali o današnjih problemih, je dejal predsednik države. Tako bodo začeli z vprašanjem, ali je mogoče oz. ali je smiselno v današnjih okoliščinah razmišljati o prihodnosti.

Pahor se je odločil k razpravi in oblikovanju zaključnega dokumenta povabiti "najširši krog različno mislečih ljudi, posameznikov, ki so pripravljeni z izkušnjo sedanjega časa sooblikovati načrt našega prihodnjega vsestranskega razvoja".

Med vabljenimi so ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič, ugledna klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, literat Alojz Ihan, ustanoviteljica dobrodelne organizacije Anina zvezdica Ana Lukner, predsednica upravnega odbora SKB Cvetka Selšek, rektor Univerze v Mariboru Danijel Rebolj, geograf Dušan Plut, predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič in predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Jože Trontelj.

Udeleženci bodo s predsednikom republike med drugim spregovorili o aktualni gospodarski krizi in o vprašanju, ali gre za cikličen pojav ali pa kriza najavlja nekatere paradigmatične spremembe evropskega in svetovnega razvoja.

Geograf Dušan Plut je sicer pred začetkom konference poudaril, da je treba reformirati gospodarstvo, ki bi moralo postati socialno, čim bolj pravično in ekološko odgovorno. Ključno se mu tudi zdi, da javne dobrine ostanejo dostopne vsem prebivalcem Slovenije. To, kot poudarja, posebej velja za naravne dobrine. Če bo prišlo do privatizacije vodnih virov, bo po njegovem prepričanju to nacionalna katastrofa.

Zanimivosti

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo