Novela ni več potrebna, saj je sporne določbe varčevalnega zakona v tem delu ustavno sodišče že razveljavilo, sta povedali Barbara Žgajner Tavš (PS) in Andreja Črnak Meglič (SD).
Črnak Megličeva je na novinarski konferenci spomnila, da so poslanci PS in SD v parlamentarni postopek kar trikrat vložili popravke zakona za uravnoteženje javnih financ v delu, ki zadeva pokojnine. Prepričani so namreč bili, da je 143. člen zakona na diskriminatoren in protiustaven način znižal pokojnine tistim, ki pokojnine prejemajo pod posebnimi pogoji.
Ustavno sodišče je z odločbo, ki je začela veljati proti koncu marca, del zakona za uravnoteženje javnih financ spoznalo za neustavnega. Gre za določbe, po katerih so se znižale pokojnine okoli 26.000 upokojencem, ki jim delno ali celotno plačilo pokojnine zagotavlja proračun. Vendar pa bi poračun za nazaj po tej odločitvi pripadal le tistim, ki so se na svoje odločbe o znižanih pokojninah pritožili.
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak pa je v torek zagotovila, da bodo tisti, ki se niso pritožili, in tisti, ki so se, obravnavani enako. Predlog tehničnega zakona, ki bo urejal vprašanje vrnitve premalo izplačanih pokojnin za nazaj, bo pripravljen v 14 dneh, je napovedala.
Kot je danes povedala tudi Črnak Megličeva, je ustavno sodišče Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje naložilo, naj izda nove odločbe upokojencem, za nazaj pa bo zadeve uredila vlada s tehničnim zakonom.
Z odločbo ustavnega sodišča se, tako Črnak Megličeva, zadeve urejajo, zato spremembe zakona, ki so jih pripravili v PS in SD, niso več potrebne. Zakon bi namreč urejal stvari za naprej, odločba ustavnega sodišča pa je avtomatična, je pojasnila.
Poslanka je še ocenila, da si kot resna država ne moremo privoščiti rešitev, ki so že v osnovi in ob pomislekih stroke in poslancev protiustavne. "Delovati moramo v smeri tega, da se takih odločitev nikoli več ne sprejme," je opozorila in ocenila, da določbe, ki jih je ustavno sodišče ocenilo kot neustavne, verjetno niso edine protiustavne določbe v "rokohitrsko" sprejetem zakonu za uravnoteženje javnih financ.
Poslanka PS Barbara Žgajner Tavš je izpostavila, da posledice varčevalnega zakona niso le finančne. Ta zakon po njenem mnenju ni zakon, ki bi konsolidiral javne finance, ampak je zakon, ki je "neke vrste moralni hazard, ker se igramo z ljudmi". Spomnila je, da so v PS in SD ves čas opozarjali, da varčevalni zakon v marsikateri točki pomeni nedopusten poseg v zakonodajo in da vsebuje rešitve, ki nakazujejo na ustavno spornost.
Umik novele je po besedah Žgajner Tavševe edino, kar lahko po poslovniku DZ naredijo.