Avtoprevozniki so zaradi nerešenih vprašanj za 6. januar napovedali protestno vožnjo po Ljubljani, a so se z ministrom za infrastrukturo in prostor Samom Omerzelom dan prej dogovorili, da protesta ne bo in da se bodo januarja pogajali o perečih vprašanjih.
Med odprtimi vprašanji je povišanje cestnin, višina sredstev, namenjenih za subvencije za ekološka vozila, globe ter tudi problematika CO2-takse. "Če ne najdemo skupnih poti, se 31. januarja vidimo na cestah," je takrat dejal predsednik sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Andrej Klobasa.
V. d. generalnega direktorja direktorata za promet Miran Sečki je za STA danes pojasnil, da so vsem trem avtoprevozniškim združenjem - sekciji pri OZS, združenju pri Gospodarski zbornici Slovenije in Avtoprevozniški zbornici - v skladu z dogovorom 20. januarja poslali dopis, da bodo ta teden sklicali sestanek.
"Vse je odvisno od ministrovega časa. Minister se z njimi vsekakor hoče sestati," je povedal Sečki in dodal, da so odgovor na zahteve avtoprevoznikov že pripravili.
Nekaj sestankov so na temo cestnin opravili tudi z Družbo za avtoceste v RS, z ministrstvom za kmetijstvo in okolje so se posvetovali glede trošarin ... "V zadnjih dveh tednih smo bili zelo aktivni," je dejal Sečki, ki je glede pogovorov z avtoprevozniki optimističen.
Klobasa pa je danes dejal, da bodo do sestanka s protestom najverjetneje počakali. "Če so pogajanja v teku, potem zaenkrat verjetno ne bo nič," je glede možnosti protesta dejal Klobasa, a hkrati opozoril: "Problem bo nastal, če bo minister snedel besedo, potem se zna zgoditi, da bo prišlo do eskalacije."
Klobasa o podrobnosti morebitnih ukrepov ni želel govoriti, saj upa, "da bo vlada pokazala dovolj poguma oz. modrosti, da se z nami pogovori".
Glede poteze Direkcije RS za ceste, ki se je s koncem januarja odločila omejiti tovorni promet na najbolj dotrajanih mostovih, je Klobasa dejal, da nimajo večjih pripomb za odseke, kjer promet poteka izmenično enosmerno, saj so mostovi v slabem stanju. "Res pa je, da težave niso nastale včeraj," je povedal.
Ob tem je navedel, da je država z nadomestilom za uporabo cest lani zbrala nekaj več kot milijardo evrov, predlani malo manj kot milijardo evrov, a se na ceste vrača le okoli 200 milijonov evrov. Direktor direkcije za ceste Gregor Ficko v odstopu "je sebe zavaroval in zaprl mostove, da se ne bodo podrli", država pa sredstva raje nameni za druge stvari, je bil kritičen Klobasa.
Ministra Omerzela v sredo v DZ sicer čeka interpelacija, o kateri bodo poslanci glasovali v četrtek.
Bodo avtoprevozniki ta teden zaprli ceste ali ne?
Protesta avtoprevoznikov, ki so ga napovedali za ta petek, če z ministrstvom za infrastrukturo do takrat ne bodo dosegli dogovora o perečih vprašanjih, najverjetneje ne bo. Na ministrstvu so že pripravili odgovor na njihove zahteve oz. predlog rešitev, ta teden pa naj bi se dogovorili za sestanek. Avtoprevozniki naj bi do takrat počakali z ukrepi.