Umetnik in aktivist

Ai weiwei razburil prebivalce Firenc

M.K./STA
23. 9. 2016, 15.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

V Palazzo Strozzi bodo danes odprli razstavo del kitajskega umetnika in aktivista Aija Weiweija. Doslej najobsežnejša umetnikova predstavitev pa je že pred uradnim odprtje razburila prebivalce mesta.

Profimedia
59-letni umetnik Ai Weiwei je povedal, da se počuti tesno povezanega z begunci in migranti.

Zmotila jih je predvsem instalacija Reframe na pročelju palače iz 15. stoletja, ki jo je umetnik sestavil iz 22 oranžnih gumijastih čolnov.

Profimedia

"Preprosto nagnusno," je instalacijo na Facebook strani župana Daria Nardelle komentiral prebivalec mesta Robert Batistoni.

Instalacija, ki jo je navdihnila begunska kriza, spominja na Weiweijevo instalacijo v Berlinu, ko je umetnik na stebre Konzerthausa privezal 14.000 rešilnih jopičev.

"To je delo, ki nas prisili, da se ustavimo in razmislimo. Tokrat umetnikova kritika ni usmerjena proti Kitajski, ampak proti Zahodu in opozarja na tragedijo tistih, ki so se podali na naporno in skorajda brezupno potovanje proti obalam Evrope," so zapisali organizatorji razstave.

Profimedia

Umetnik je po pisanju nemške tiskovne agencije dpa na novinarski konferenci pred odprtjem razstave povedal, da ni pričakoval, da bo izzval toliko sovraštva. Kritika ga sicer ne moti, saj naj bi umetnost, še posebej sodobna, dvigovala našo zavest in odpirala intelektualno razpravo.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Danes 59-letni umetnik je tudi povedal, da se počuti tesno povezanega z begunci in migranti. Ker so v želji po boljšem življenju pripravljeni tvegati tudi lastna življenja, jih je označil kot borce za svobodo in junake našega časa.

Profimedia

Razstava v Firencah zajema celotno Weiweijevo kariero, od njegovih začetkov v New Yorku v 80. letih minulega stoletja, prek vrnitve na Kitajsko v 90. letih in aretacije leta 2011, pa do lanske selitve v Nemčijo.
Med drugim so vanjo vključeni lego portreti velikanov Firenc, kot sta bila Dante in Galileo Galilei, pa tudi avtoportret, ki ga bo umetnik podaril galeriji Uffizi.

Razstavljene so tudi njegove študija perspektive - fotografije, na katerih je Weiwei dvignil sredinec pred pomembnimi svetovnimi znamenitostmi, kot so Bela hiša, Kolosej v Rimu ali Eifflov stolp v Parizu.

Profimedia

Ai Weiwei je goreč aktivist. Kitajska policija ga je aprila 2011 aretirala na letališču v Pekingu, od koder je bil namenjen v Hongkong. Do njegove aretacije je prišlo med eno večjih akcij kitajskih oblasti proti oporečnikom in aktivistom v zadnjih letih. V priporu so ga zadržali 81 dni. Nato so mu naložili hišni pripor in mu odvzeli potni list. Dokument so mi vrnili šele lanskega julija.

Weiweijeva razstava v Firencah bo odprta do 22. januarja.