Predstavnikom združenj občin je vladna stran že avgusta predstavila prvo informacijo o trenutnih migrantskih tokovih in vladnih načrtih, danes pa so se ponovno sestali. V teh dneh so imeli tudi delovne sestanke z župani, predvsem s tistimi, za katere pričakujejo, da bodo bolj angažirani ob morebitnem intenzivnejšem prihodu ilegalnih migrantov.
Državni sekretar Boštjan Šefic je pogovore z župani ocenil kot konstruktivne. Spomnil je, da je v Sloveniji že vzpostavljen sistem sprejemno-registracijskih centrov. Ob centrih v Šentilju, Lendavi in Dobovi bodo po besedah Šefica postavili še dva do tri dodatne. Glede na to, da se ilegalne migracije pojavljajo na celotni meji s Hrvaško, bodo ti locirani na območju Bele krajine in Ilirske Bistrice, aktivirali pa jih bodo v skladu s potrebami, je povedal Šefic. "Trenutno so razmere stabilne, normalne in vse, kar se tiče ilegalnih migracij, lahko opravljamo na naših policijskih enotah, v centru za tujce in izpostavah azilnega doma," je dodal.
Pričakujejo več prošenj za mednarodno zaščito
Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar se je danes v Berlinu srečala z nemškim kolegom Thomasom de Maizierejem. Spregovorila sta o trenutnih razmerah na Zahodnem Balkanu na področju migracij, aktivnostih in ukrepih, povezanih z migrantsko problematiko, ter krepitvi sodelovanja med državami na tem področju.
Nemški notranji minister je zagotovil, da bo Nemčija pomagala Sloveniji, če bi bilo ob morebitni spremembi migracijskih razmer to potrebno.
Ker pričakujejo nekaj več prošenj za mednarodno zaščito, bodo temu primerno prilagodili kontingentni načrt, da bo nekaj več kapacitet predvidenih za prosilce za mednarodno zaščito, je pojasnil državni sekretar in opozoril, da so tudi te kapacitete v Sloveniji omejene.
Glede novih morebitnih izpostav azilnega doma, ki jih bo predvidel kontingentni načrt, aktivirala pa vlada s sklepom, se po besedah Šefica še dogovarjajo. Računajo, da bo nova kapaciteta za prvo fazo do 500 oseb in še toliko za drugo fazo, potem pa je po kontingentnem načrtu predvidena še tretja faza, ki jo bodo aktivirali ob morebitnem še večjem številu prosilcev za mednarodno zaščito.
Poostren nadzor
Na zeleni meji je poostren nadzor, zelo strog nadzor je tudi na mejnih prehodih, izvajajo tudi ukrepe v notranjosti, je naštel Šefic aktivnosti, povezanih z ilegalnimi migracijami, in dodal, da imajo tudi začasne tehnične ovire določen učinek, saj se jim organizatorji ilegalnih migracij izogibajo, to pa olajšuje delo policiji in vojakom, ki sodelujejo s policijo. Vsak od pripravljenih scenarijev za morebitne spremembe na področju ilegalnih migracij ima po njegovih besedah tudi prilagojene ukrepe, tako varnostne kot organizacijske in tudi tehnične.
Na ministrstvu urejajo zakonske podlage in odlok o ustanovitvi vladnega urada za migracije, ki bo deloval pod generalnim sekretariatom vlade. Šefic upa, da bodo te formalne podlage kmalu sprejete in bodo lahko začeli z aktiviranjem urada, ki bo prevzel naloge operativne skupine. "To bo bistveno boljše tako za državo kot za vse ljudi, ki pridejo stiski v Slovenijo," je poudaril.